27. kolo: Liberec útočí na skupinu o titul, Slavia vede neúplnou tabulku

Fotbalisté Slavie v 27. kole první ligy porazili doma Bohemians 1905 2:1 a poskočili do čela neúplné tabulky o dva body před obhájce titulu Spartu, která má ale k dobru nedělní zápas s Mladou Boleslaví. Třetí Plzeň překvapivě remizovala na hřišti nováčka Karviné bez branek a nenaladila se ideálně na čtvrteční úvodní čtvrtfinálový zápas Evropské konferenční ligy s Fiorentinou. Liberec zdolal Slovácko 4:1 a přiblížil se elitní šestce. Zlín doma porazil Olomouc 3:2 a zvítězil po pěti kolech.

Slavia rozhodla vršovické derby před vyprodaným Edenem až po změně stran, kdy se trefili Petr Ševčík s Mojmírem Chytilem. V závěrečné třetí minutě nastavení snížil Lukáš Hůlka. Slavia v lize zdolala Bohemians posedmé za sebou. Červenobílí prohráli v nejvyšší soutěži jediný z posledních 30 zápasů a neporazitelnost v ní protáhli už na 13 kol. „Klokani“ utrpěli porážku po pěti ligových duelech a v neúplné tabulce zůstali devátí. Trenér Slavie Jindřich Trpišovský si připsal 191. vítězství v historii samostatné nejvyšší soutěže a dotáhl rekordmana Pavla Vrbu.

Plzeň ani podruhé v sezoně nováčka nejvyšší soutěže neporazila, na podzim Karviné doma podlehla 0:1. Navíc se jí zranil záložníka Jan Sýkora. Hostující trenér Miroslav Koubek usedl kvůli trestu za žluté karty jen na tribunu, Viktorii z lavičky vedli asistenti Marek Bakoš s Janem Trousilem. Slezané vyhráli jediné z posledních 14 kol a zůstali předposlední.

Liberci zařídili proti Slovácku v první půli dvoubrankový náskok Luka Kulenovič a Lubomír Tupta. V 53. minutě hosté snížili po vlastní brance Mariose Purzitidise, domácím ale záhy vrátil náskok Filip Prebsl a pojistku přidal v závěru prvním gólem v nejvyšší soutěži Michal Fukala.

Slovan zvládl úvodní utkání pod novým majitelem Ondřejem Kaniou, který v úterý odkoupil většinový podíl v klubu od Ludvíka Karla. Liberec potvrdil domácí formu, na svém stadionu v posledních osmi ligových zápasech ztratil body za jedinou remízu. Ze sedmého místa ztrácí pouze bod na šestou příčku dnešního soupeře, která znamená postup do nadstavbové skupiny o titul. Tým z Uherského Hradiště nenavázal na dvě poslední ligová vítězství na severu Čech a v osmém jarním kole utrpělo šestou porážku.

Volejbalisté měli proti Bulharsku mečbol, nakonec berou jen bod za porážku 2:3 na sety

Strůjcem výhry Zlína nad Olomoucí byl Tom Slončík, který dal dvě branky ve 36. a 66. minutě a nahrál na gólovou hlavičku Jakuba Černína v 55. minutě. Za hosty snížil v 83. minutě z pokutového kopu střídající Ebrima Singhateh a v nastavení ještě zkorigoval stav další příchozí hráč z lavičky Martin Pospíšil.

„Ševci“ si po druhé jarní výhře upevnili 14. příčku v neúplné tabulce s náskokem pěti bodů na poslední České Budějovice. Sigma prohrála třetí kole po sobě a zůstala osmá.

V neděli jsou na programu zbývající čtyři duely 27. kola. Od 15:00 Teplice přivítají Hradec Králové, Jablonec se utká s Ostravou a Pardubice s Českými Budějovicemi. O tři hodiny později Sparta vyzve Mladou Boleslav.

Výsledky 27. kola první fotbalové ligy:

Slovan Liberec – 1. FC Slovácko 4:1 (2:0)

Branky: 6. Kulenovič, 23. Tupta, 56. Prebsl, 85. Fukala – 53. vlastní Purzitidis. Rozhodčí: Petřík – Pečenka, Kotalík – Klíma (video). ŽK: Varfolomejev – Kalabiška. Diváci: 3451.

MFK Karviná – Viktoria Plzeň 0:0

Rozhodčí: Trska – Paták, Machač – Machálek (video). ŽK: Kopic, I. Traoré (oba Plzeň). Diváci: 3026.

FC Zlín – Sigma Olomouc 3:2 (1:0)

Branky: 36. a 66. Slončík, 55. Černín – 83. Singhateh z pen., 90.+3 Pospíšil. Rozhodčí: Szikszay – Volf, Hrabovský – Berka (video). ŽK: Bartošák – Vraštil, Saňák (trenér). Diváci: 3021.

Slavia Praha – Bohemians Praha 1905 2:1 (0:0)

Branky: 55. Ševčík, 67. Chytil – 90.+3 Hůlka. Rozhodčí: Všetečka – Caletka, Antoníček – Černý (video). ŽK: Oscar – Soukup, Puškáč, Dostál. Diváci: 19.034.

Bude se hrát v neděli:

15:00 FK Teplice – FC Hradec Králové, FK Pardubice – Dynamo České Budějovice, FK Jablonec – Baník Ostrava.