Index: Sazba spotřebitelských úvěrů klesla na 8,25 %

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v březnu klesla meziměsíčně o 0,69 bodu na 8,25 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů, který firma poskytla ČTK. Březnová hodnota tak byla nejnižší za posledních dvacet měsíců.

„I přes mírné kolísání zůstala průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v prvním kvartále letošního roku poměrně stabilní. Větší změny neočekáváme ani v následujících měsících,“ komentovala březnové hodnoty analytička úvěrů ze společnosti Broker Consulting Michaela Pudilová.

Nižší sazba byla pouze v červenci roku 2022, kdy dosáhla ještě o jeden bazický bod níže na hodnotu 8,24 procenta a od té doby pozvolna rostla. Během prvního kvartálu 2024 průměrné sazby mírně kolísaly. V lednu sazba klesla o 0,53 procentního bodu, v únoru naopak o 0,63 procentního bodu) vzrostla.

Spotřebitelský úvěr se hradí obvykle v měsíčních splátkách, které jsou tvořeny jistinou a úrokem. Výhodou je, že klient již od začátku ví, kolik bude měsíčně splácet. Splátka vypočtená při žádosti o úvěr je totiž pevná po celou dobu splácení úvěru, v některých případech a u některých bank ji ale mohou klienti v čase měnit.

Při zvažování tohoto typu úvěrů je vedle tzv. RPSN, tedy roční procentní sazby nákladů, nutné brát v potaz i dobu splácení. Ta hraje významnou roli na celkovou výši přeplacení u načerpaného úvěru. Podle ní se také počítá splácení jistiny a úroku. Na začátku splácení spotřebitelského úvěru je větší část splátky tvořena úrokem, ke konci splácení se naopak z největší části splácí jistina úvěru, připomněla Pudilová. Delší splatnost sice zaručuje nižší měsíční splátku, na druhou stranu klienti ve skutečnosti přeplatí více než při půjčkách sjednaných na kratší dobu.

ČTK

  Pohonné hmoty v Česku za poslední týden skokově zdražily, benzín nejvýrazněji za posledních 10 let

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com