V areálu Záporožské jaderné elektrárny explodoval dron, uvedla MAAE

V areálu Záporožské jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny, kterou mají pod kontrolou ruské jednotky, dnes explodoval dron. Uvedl to šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Správa elektrárny dosazená ruskými okupačními orgány předtím oznámila, že na území zařízení vybuchly ukrajinské bezpilotní letouny.

„Odborníci MAAE dostali informaci a výbuchu dronu v areálu Záporožské JE. Taková exploze odpovídá pozorováním MAAE,“ uvedla agentura. „Naléhavě vyzývám, aby se upustilo od akcí, které jsou v rozporu se zásadami MAAE a ohrožují jadernou bezpečnost,“ citovala pak agentura Grossiho, který nezmínil, kdo za explozí stojí.

Od doby, kdy ruské síly krátce po vpádu na Ukrajinu v roce 2022 elektrárnu obsadily, panují obavy ohledně bezpečnosti v areálu. Elektrárna, jedna z největších svého druhu v Evropě, se nachází blízko frontové linie a Rusko a Ukrajina se v minulosti navzájem obviňovaly z jejího ostřelování.

Kyjev dnešní incident nekomentoval. Ruskou armádu dříve obvinil, že elektrárnu využívá k uskladnění vojenského vybavení a rozmístila tam své vojáky.

Zatímco MAAE hovoří o jednom dronu, okupační vedení elektrárny předtím uvedlo, že na území JE vybuchly ukrajinské bezpilotní letouny. Zasáhly podle něj jídelnu a nákladní přístav. Na místě nejsou zranění.

ČTK

  Ukrajinci nechtějí být součástí impéria. České ministerstvo zahraničí vyzvalo Západ, aby na Kyjev netlačil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com