Fiala, Lipavský i Pavel zmínili v přání Pellegrinimu pokračování dobrých vztahů

Premiér Petr Fiala (ODS) pogratuloval Peteru Pellegrinimu k vítězství ve slovenských prezidentských volbách. Na síti X uvedl, že věří v další rozvíjení výborných a hlubokých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) věří, že Pellegrini bude v nové pozici plně podporovat česko-slovenskou spolupráci a bude zárukou pevného zakotvení Slovenska v evropských a transatlantických strukturách. Prezident Petr Pavel pak věří, že s novým slovenským prezidentem navážou na tradici mimořádně dobrých sousedských vztahů, česká hlava státu bude se těšit na konstruktivní spolupráci.

„Slovenští voliči rozhodli, je to samozřejmě jejich suverénní rozhodnutí. Nám nezbývá, než ho respektovat, poblahopřát vítězi voleb a vyjádřit naději, že Peter Pellegrini naváže na výborné vztahy, které na úrovni prezidentů máme se Zuzanou Čaputovou. Z mé strany pro to udělám maximum,“ řekl dnes odpoledne SELČ českým novinářům prezident Pavel ve Rwandě, kde je v těchto dnech na třídenní návštěvě.

Pavel také Pellegriniho pozval na oficiální návštěvu České republiky po jeho nástupu do prezidentského úřadu, uvedla dnes v tiskové zprávě Kancelář prezidenta republiky. Pellegrinimu už v noci přímo v jeho volebním štábu z pověření Pavla pogratuloval velvyslanec ČR na Slovensku Rudolf Jindrák. Podle serveru Seznam Zprávy tak bylo Česko vůbec první zemí, která nově zvolenému prezidentovi gratulovala.

Mezi Českem a Slovenskem momentálně existují neshody na některých zahraničněpolitických tématech. Rozdílné postoje zaujímají mimo jiné na válku na Ukrajině a podporu napadeného státu. Česká vláda na začátku března zrušila plánované společné zasedání kabinetů obou zemí, což vyvolalo kritiku mimo jiné slovenského premiéra Roberta Fica. Proti rozhodnutí se vymezoval také Pellegrini, Česko by se podle něj nemělo vůči Slovensku stavět do role staršího bratra.

Bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš dnes v noci na síti X napsal, že věří ve zlepšení vztahů mezi Českem a Slovenskem pod vedením politika, kterého v kampani podpořil. Uvedl také, že si Slováci vybrali dobře, budou mít hrdého prezidenta, který vždy bude ve světě hájit jejich zájmy a bude stát za všemi občany.

  Muže v dole Jeroným strhla voda při průzkumu, záchranáři po něm pátrají

Předseda dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že Pellegrini je pro Česko lepší volbou, protože preferuje nadstandardní česko-slovenské vztahy založené na vzájemném respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí druhého státu. „Podporuje úzkou spolupráci v rámci V4, hájí právo veta v EU, zdůrazňuje národní suverenitu a také potřebu vlastní národní suverénní zahraniční politiky,“ míní Okamura.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) na síti X zmínil, že volby nakonec nebyly takovým dramatem, jak se očekávalo. „Pogratulujme svobodně a demokraticky zvolenému budoucímu prezidentovi a popřejme Slovensku, aby ho v příštích letech nečekala ani žádná jiná dramata. A aby i všechny další slovenské volby byly svobodné a demokratické,“ uvedl.

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ve své gratulaci popřála Pellegrinimu hodně úspěchů v práci ve prospěch Slovenska. „Chci zároveň ocenit jeho protikandidáta Ivana Korčoka, který vedl slušnou, férovou a transparentní kampaň, postavenou na pozitivní nabídce,“ napsala ČTK. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) věří, že podpora tradičních velmi dobrých a blízkých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem bude společnou prioritou, uvedl v gratulaci na síti X.

Někteří politici vládní ODS výsledek hlasování na síti X spojovali s obavami z destabilizace EU. Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) volby potvrdily, že Slovensko se postupně stává dalším trojským koněm ruského prezidenta Vladimira Putina v Evropské unii a následuje tak cestu Maďarska.

Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš v prohlášení, které má ČTK k dispozici, uvedl, že přestože Piráti nejsou s novou hlavou slovenského státu jednotní například v otázkách války na Ukrajině nebo potřebě nezávislosti medií a soudů, volba byla rozhodnutím Slováků. Piráti ho respektují a jsou připraveni spolupracovat na všem, co je prospěšné pro české občany, dodal.

Pellegrini ve volbách získal téměř 1,4 milionu hlasů. Označil to za satisfakci za vše, co ho během kampaně potkalo. Vláda se nemusí obávat, že z Prezidentského paláce vznikne centrum, které vládě bude škodit, uvedl příští prezident. Jeho soupeř, kariérní diplomat Ivan Korčok, podporovaný opozicí, obdržel asi 1,23 milionu hlasů.

  Ceny ministerstva kultury mají Pucholt, Goldflam, Kučerová nebo Línek

Bývalí čeští prezidenti přivítali zvolení Pellegriniho

Bývalí čeští prezidenti přivítali zvolení Pellegriniho slovenskou hlavou státu. Slovensko si dobře zvolilo, uvedl v prohlášení, které má ČTK k dispozici, bývalý prezident Václav Klaus. Bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi dělá Pellegriniho vítězství velkou radost, uvedl na svém facebookovém profilu.

„Závidím Slovákům, že si zvolili člověka k obrazu svému, že neposlouchali rady chytrých a mocných ze světa, a zejména z České republiky,“ sdělil Klaus. Věří, že nový prezident bude pozitivně rozvíjet česko-slovenské a slovensko-české vztahy.

Zeman připomněl, že Pellegriniho v minulosti několikrát veřejně podpořil a je rád, jak volby dopadly. Původně avizoval, že by se mohl vydat na Slovensko a před druhým kolem voleb podpořit prezidentského kandidáta osobně, nakonec nejel kvůli rekonvalescenci po hospitalizaci s krevní sraženinou, kvůli které se mu nedokrvovala noha.

Pellegriniho před volbami podpořil také bývalý český premiér Andrej Babiš (ANO), ve své gratulaci uvedl, že si Slováci vybrali dobře, budou mít hrdého prezidenta, který vždy bude ve světě hájit jejich zájmy a bude stát za všemi občany.

K vítězství Pellegrinimu gratuloval také prezident Petr Pavel, pozval ho na oficiální návštěvu České republiky po jeho nástupu do prezidentského úřadu. Věří, že s novým slovenským prezidentem navážou na tradici mimořádně dobrých sousedských vztahů. Podobně se vyjádřil také premiér Petr Fiala (ODS), věří v další rozvíjení výborných a hlubokých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem.

Mezi Českem a Slovenskem momentálně existují neshody na některých zahraničněpolitických tématech. Rozdílné postoje zaujímají mimo jiné na válku na Ukrajině a podporu napadeného státu. Česká vláda na začátku března zrušila plánované společné zasedání kabinetů obou zemí, což vyvolalo kritiku mimo jiné slovenského premiéra Roberta Fica. Proti rozhodnutí se vymezoval také Pellegrini, Česko by se podle něj nemělo vůči Slovensku stavět do role staršího bratra.

  Šimůnková: Lékaři mají brát v potaz názor dítěte na hospitalizaci a léčbu

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com