Zelenskyj: Ukrajina prohraje válku, pokud Kongres neschválí pomoc

Ukrajina prohraje válku s Ruskem, pokud pro ni americký Kongres neschválí další balík pomoci, varoval dnes podle agentury AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Bez podpory Kongresu podle něj bude pro bránící se zemi nejen těžké zvítězit, ale dokonce přežít. Schválení podpory ve výši 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) už několik měsíců brání především americké vnitropolitické spory.

„Pokud Kongres Ukrajině nepomůže, Ukrajina válku prohraje,“ citovala AFP Zelenského, který se tak vyjádřil během dnešní videokonference se zástupci platformy United24, prostřednictvím které mohou lidé zemi přispívat zemi, už déle než dva roky vzdorující ruské agresi.

„Pokud Ukrajina válku prohraje, budou napadeny další státy,“ varoval také ukrajinský prezident.

Zelenskyj, jehož země nyní na frontě čelí ruskému náporu, v posledních dnech ke schválení americké pomoci vyzval opakovaně. Je podle něj pro Ukrajinu životně důležitá.

Americká vláda od začátku ruské invaze posílá na Ukrajinu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je od té doby ochromená.

Návrh, který by vládě poskytl dodatečných 60 miliard dolarů na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, už prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů ho však zatím blokuje.

USA jsou klíčovým spojencem země napadené ruskou armádou a na různé formy pomoci už vyčlenily přes 113 miliard dolarů (více než 2,5 bilionu Kč).

ČTK

  Ukrajina si nemůže dovolit pat či zmrazení války, míní Zelenskyj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com