EU i její členské země jednoznačně odsoudily íránský útok proti Izraeli

Evropská unie jednoznačně odsoudila íránský útok na Izrael, označila jej za nepřijatelný. Na sociální síti to v noci uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell Jedná se podle něj o bezprecedentní zostření situace a hrozbu pro bezpečnost regionu. Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že je hluboce znepokojen reálnou hrozbou eskalace na Blízkém východě a vyzval k maximální zdrženlivosti.

Írán v sobotu večer spustil rozsáhlý vzdušný útok na Izrael, operaci označuje za reakci na „opakované zločiny“ židovského státu. Teherán reaguje na útok z 1. dubna na svůj konzulát v Damašku, který zabil několik představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.

Izraelská armáda zasahuje proti stovkám dronů a pravděpodobně také střel s plochou dráhou letu i balistických raket.

Předseda Evropské rady Charles Michel Borrella doplnil slovy, že je třeba zabránit zhoršení bezpečnostní situace. „Je třeba se vyvarovat dalšího krveprolití. Společně s partnery budeme situaci bedlivě sledovat,“ dodal Michel.

„Jsem hluboce znepokojený kvůli velmi reálnému nebezpečí devastující eskalace v celém (blízkovýchodním – pozn. ČTK) regionu, Vyzývám všechny strany k maximální zdrženlivosti, aby zabránily jakémukoliv jednání, které by mohlo vést k rozsáhlé vojenské konfrontaci na více frontách na Blízkém východě,“ cituje agentura Reuters z prohlášení generálního tajemníka OSN Guterrese.

Zásadní odsouzení útoku přišlo také z Londýna, kde premiér Rishi Sunak uvedl, že Británie se postaví za bezpečnost Izraele i svých regionálních partnerů.

Španělský premiér Pedro Sanchéz uvedl, že je vývojem hluboce znepokojen, jeho nizozemský kolega Mark Rutte také vyzval k tomu, aby napětí v regionu dále nezesilovalo. „Dříve dnešní den (v sobotu) Nizozemsko a další země vyslaly jasný a hlasitý signál Íránu, aby na Izrael neútočil,“ podotkl Rutte. Útok odsoudilo Dánsko, norský ministr zahraniční Espen Barth Eide útok označil za nelegální a podotkl, že jen dál zhoršuje už tak velmi napjatou situaci. Všechny strany by se podle něj měly chovat s maximální zdrženlivostí.

  Dohodli jsme se, že Česko stáhne žalobu kvůli Turówu, řekl polský premiér. Babiš to ale popřel

Šéf francouzské diplomacie Stéphane Séjourné uvedl, že útok posouvá destabilizační aktivity Íránu na novou úroveň.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com