Ruské regiony začínají rušit přehlídky k 9. květnu, upozornil server

Přinejmenším pět ruských regionů se rozhodlo neuspořádat vojenské přehlídky na Den vítězství, kterým si země 9. května připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem. Děje se tak kvůli hrozbě útoků z Ukrajiny, proti které Rusko vede už více než dva roky válku, upozornil server The Moscow Times.

V Kurské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, úřady zrušily všechny hromadné akce, s výjimkou položení věnce k věčnému ohni, uvedl gubernátor Roman Starovojt. „Vzpomínkové akce na počest Dne vítězství uspořádáme v přímém přenosu na internetu. Navrhneme obyvatelům oblasti, aby portréty svých příbuzných, kteří se zúčastnili války, vyvěsili v oknech domů a aut,“ oznámil.

Příslušníci policie a dalších bezpečnostních složek budou podle gubernátora ve zvýšené pohotovosti už od konce dubna. Současně vybídl obyvatele k maximální ostražitosti a k uposlechnutí pokynů úřadů v případě, že vyhlásí poplach varující před nebezpečím raketového ostřelování či náletu dronů.

Kvůli pravidelnému ostřelování se akcí v ulicích zřekl i další pohraniční region, Belgorodská oblast. Portréty příbuzných, kteří bojovali ve válce, mají obyvatelé oblasti vystavit na sociálních sítích.

Zmíněné portréty předků-válečných veteránů Rusové v dřívějších letech brali do průvodů, které následovaly po vojenské přehlídce.

Omezit oslavy Dne vítězství se rozhodli také v Brjanské oblasti „v souvislosti s vysokou mírou teroristického nebezpečí“. Region se bude muset obejít bez přehlídky i ohňostroje. Zdržet se velkých oslav mají také v Pskovské oblasti. „Přijali jsme rozhodnutí, že je účelné se letos zřeknout nejmasovějších akcí, zejména přehlídky,“ oznámil gubernátor Michail Vedernikov. Bez přehlídky se obejdou rovněž v Rjazani, dodal portál.

V Sevastopolu na anektovaném ukrajinském poloostrově Krymu se podle listu Komsomolskaja pravda má přehlídka konat, ale bez námořní části. Té tradičně velel velitel Černomořské flotily. Ale vzhledem k útokům ukrajinských dronů a střel dospěly úřady k názoru, že takový podnik by nebyl bezpečný.

  Valné shromáždění schválilo návrh na členství Palestiny v OSN, ČR byla proti

Od začátku války přišla Černomořská flotila o vlajkovou loď, pět velkých výsadkových lodí a celkově ztratila asi třetinu své bojové síly, dodal portál. Loni se velkého slavení Dne vítězství, který v Rusku patří k hlavním svátkům, zřeklo celkem 23 regionů, připomněly The Moscow Times.

Rusko si připomíná porážku nacistického Německa o den později než Evropa, protože v okamžiku podepsání německé kapitulace bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu už po půlnoci.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com