Zelenskyj poděkoval USA za pomoc, dle Kremlu povede k zabíjení Ukrajinců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po schválení balíku pomoci pro Ukrajinu na uvedl, že je vděčný Sněmovně reprezentantů USA, oběma americkým politickým stranám a osobně předsedovi sněmovny Mikeovi Johnsonovi za rozhodnutí, jež podle něj udrží chod dějin na správné cestě. Kreml krátce nato podle agentury AFP vydal prohlášení, v němž uvedl, že schválení návrhu zákona o vojenské a finanční pomoci Ukrajině jen způsobí smrt ještě více Ukrajinců. Vývoj v americkém Kongresu naopak stejně jako Kyjev uvítala Evropská unie, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a představitelé dalších západních zemí. Přijetí pomoci pro Ukrajinu a Izrael ocenili rovněž čeští vládní politici.

Americká Sněmovna reprezentantů dnes po měsících vnitropolitických sporů přijala návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun). Ukrajina se už přes dva roky se silnou západní podporou brání ruské agresi. Bez další americké pomoci by však podle svých partnerů nemusela ustát očekávanou letní ruskou ofenzívu. Americké kongresmany před tímto scénářem ve čtvrtek varoval i šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns. Sněmovna reprezentantů dnes schválila také balíky pomoci pro Izrael a Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové přijatá opatření jen „prohloubí krize napříč světem“. „Vojenská pomoc kyjevskému režimu je přímým financováním teroristické činnosti,“ dodala. Peníze pro Tchaj-wan jsou podle ní zasahováním do vnitřních záležitostí Číny a finance pro Izrael jsou „přímou cestou k eskalaci a bezprecedentnímu zvýšení napětí v regionu“.

Naopak podle Zelenského schválený balík pomoci „zabrání v rozšíření války, zachrání tisíce a tisíce životů a pomůže oběma našim národům stát se silnějšími“. „Díky, Ameriko!“ dodal. Podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala Spojené státy dnes ukázaly svou vůdčí roli v boji za mír a bezpečnost ve světě.

  Senioři vykazují dobrou imunitní reakci na oxfordskou vakcínu

„Vítám hlasování ve Sněmovně reprezentantů, kterým byl přijatý – dlouho opožděný – klíčový balík 60miliardové pomoci Ukrajině. Jde o jasnou zprávu Kremlu: ‚Ti, kteří věří ve svobodu a Chartu Spojených národů, budou podporovat Ukrajinu a její lid‘,“ napsal na síti X předseda Evropské rady Charles Michel. „Severoatlantičtí spojenci jsou jednotní ve své podpoře svobody a demokracie,“ dodala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Mezi dalšími prvními reakcemi z evropského kontinentu byla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která poznamenala, že „USA a Evropa stojí společně na straně svobody“. „Překonali jsme velkou překážku, která stála v cestě americké pomoci Ukrajině,“ napsala ministryně. Její britský kolega David Cameron poznamenal, že „pokud někdy (ruský prezident Vladimir) Putin pochyboval o odhodlání Západu podporovat Ukrajinu, (dnešek) ukazuje, že naše jednotná vůle není ničím zastíněná“.

Finský prezident Alexander Stubb mimo jiné poděkoval předsedovi americké Sněmovny reprezentantů a oběma politickým stranám za podporu, estonský prezident Alar Karis uvítal „dobré zprávy z Washingtonu“ a litevská premiérka Ingrida Šimonytéová se omezila na prosté: „Bůh žehnej Spojeným státům americkým!“.

Vládní politici v ČR přivítali rozhodnutí sněmovny USA o pomoci Ukrajině a Izraeli

Rozhodnutí americké Sněmovny reprezentantů, která schválila vyčlenění miliardových částek na vojenskou pomoc Ukrajině a podporu Izraele, ocenil premiér Petr Fiala (ODS), stejně tak i předsedové obou komor českého Parlamentu. Ministerský předseda předsedovi dolní komory amerického parlamentu na síti X poděkoval za předložení návrhu. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) přišlo rozhodnutí v nejvyšší čas, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je inspirativní i pro Evropu. Vyjádření prezidenta Petra Pavla ani expremiéra a šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše se zatím ČTK nepodařilo získat.

Předseda české vlády rozhodnutí amerických zákonodárců uvítal. Připomněl, že během své návštěvy USA v tomto týdnu o americké pomoci diskutoval s předsedou Sněmovny reprezentantů, kterým je republikán Mike Johnson. „Děkuji mu za jeho odvážný krok a předložení těchto návrhů k hlasování v zájmu svobody, bezpečnosti a jednoty transatlantického spojenectví,“ uvedl dnes Fiala v česky a anglicky psaném příspěvku na sociální síti.

  Signatáři jaderné dohody chystají rezoluci vůči Íránu. Rusko varuje před dopadem na vyjednávání

Za velice dobrou zprávu označila na dotaz ČTK schválení pomoci předsedkyně české Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Pro americké zákonodárce i běžné Američany bylo velmi důležité také to, že v pomoci Ukrajině a dalším zemím nejsou sami, že i Evropa navyšuje svou pomoc. Česká republika v tomto hrála nemalou roli. Například svou iniciativou na nákup munice pro Ukrajinu,“ uvedla Pekarová Adamová. Také ona chce Johnsonovi osobně poděkovat, a to za dva měsíce na parlamentním summitu zemí NATO.

Vojenská pomoc z USA je podle předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila (ODS) pro Ukrajinu zcela zásadní. „Pokud ke schválení aspoň trochu přispělo jednání premiéra Fialy s předsedou Sněmovny reprezentantů Johnsonem, můžeme být hrdí,“ uvedl Vystrčil na dotaz ČTK i na sociální síti X. Připomenul, že dlouho očekávaný balík vojenské pomoci pro Ukrajinu a Izrael bude ještě schvalovat americký Senát a prezident. „Věřím, že velmi brzy potom začne znovu proudit na Ukrajinu,“ dodal.

Fiala po úterním setkání s Johnsonem a řadou dalších demokratických i republikánských členů Kongresu uvedl, že je mírně optimistický ohledně schválení balíku americké pomoci Ukrajině. „Věřil jsem, že je šance na posun dobrým směrem, a to se naplnilo,“ uvedl dnes premiér. Dodal, že je dobře, že si americký prezident a jeho administrativa uvědomují, jak moc je spolupráce s Evropou a americká pomoc a aktivita pro Ukrajinu a světovou bezpečnost zásadní.

Rozhodnutí Sněmovny reprezentantů uvítal také šéf české diplomacie. Podle Lipavského přišlo v nejvyšší čas. „Ruskou agresi proti Ukrajině, svobodě a demokracii zastavíme jen společně. I Evropa ale musí dělat víc,“ napsal Lipavský. Dodal, že váhání a nerozhodnost v účinné podpoře Ukrajiny motivuje Kreml k další agresivitě a stojí lidské životy.

„Tohle je mimořádně důležitá a dobrá zpráva pro Ukrajinu a inspirace pro Evropu, která v podpoře napadené země nesmí polevit,“ uvedl vicepremiér, ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. „Jsem rád, že Česko v tuto chvíli stojí v čele těch, kdo si to uvědomují,“ dodal.

  Erdogan s Orbánem v Budapešti hovořili o členství Švédska v NATO

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com