ISW: Kreml podniká vzdušnou operaci s cílem zničit Charkov

Kreml podniká koordinovanou vzdušnou a informační operaci s cílem zničit východoukrajinský Charkov, přimět Ukrajince k útěku a vnitřně vysídlit miliony lidí před možnou budoucí ruskou ofenzívou proti tomuto druhému největšímu ukrajinskému městu nebo jinde v napadené zemi. Ve své analýze to napsal americký Institut pro studium války (ISW). Pravděpodobnost úspěchu ruského pozemního útoku proti Charkovu je však pode něj velmi nízká, pokud Ukrajina dostane rychle novou vojenskou pomoc od Spojených států.

Rusko v poslední době opět zintenzivnilo vzdušné útoky na Ukrajinu, která se potýká s nedostatkem protivzdušné obrany, a nejintenzivnější nálety zažívá Charkov a Charkovská oblast, napsala agentura Reuters. Charkov, který se Rusové pokoušeli na začátku své invaze neúspěšně dobýt, leží jen několik desítek kilometrů od ruských hranic, což ho činí více zranitelným před ruskými vzdušnými útoky než jiná ukrajinská města.

Ukrajinské úřady a média hlásí ruské vzdušné útoky na Charkov a jeho okolí prakticky denně. Invazní vojska v poslední době poničila energetickou infrastrukturu v regionu a v pondělí těžce poškodila charkovskou televizní věž. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ruský úder označil za snahu vyvolat v Charkově strach a omezit přístup obyvatel města k informacím. ISW v této souvislosti připomíná ruský útok na kyjevskou televizní věž zkraje invaze v březnu 2022. Kreml podle institutu může chtít připomenout první týdny invaze, aby vyvolal mezi Ukrajinci paniku v dalším náročném okamžiku války.

Rusko zintenzivňuje útoky a informační operace proti Ukrajincům v Charkově, aby využilo současných omezení ukrajinské protivzdušné obrany a zvýšeného napětí na Ukrajině ještě než dorazí očekávaná americká vojenská pomoc na frontu, domnívají se analytici ISW. Kremelské hlásné trouby podle něj přitom využívají obavy z možné budoucí ruské ofenzívy proti Charkovu ve snaze vyvolat mezi Ukrajinci paniku.

  Navalnyj stojí opět před soudem, hrozí mu až 15 let

Například ukrajinské centrum pro boj s dezinformacemi už v únoru varovalo, že ruské telegramové kanály šíří tvrzení, že ukrajinští představitelé prchají z Charkova a ruské zdroje začátkem dubna tvrdily, že město zažívá „exodus“ civilistů. Proválečný ruský portál Cargrad v dubnu podle ISW zdůrazňoval tvrzení neupřesněných vojenských zdrojů, že ruská útočná operace k dobytí Charkova je nevyhnutelná a situace ve městě bude „horší než v Bachmutu nebo v Avdijivce“, kterých se Rusové zmocnili po dlouhých bojích a za cenu devastace obou měst.

Ukrajinští představitelé nedávno varovali před možností ruské ofenzívy s cílem zmocnit se Charkova. Náčelník ukrajinské národní gardy Oleksandr Pivnenko dnes serveru Liga.net řekl, že ruští vojáci během předpokládané letní ofenzívy zaútočí na neočekávaných místech fronty a mohli by se pokusit postupovat na Charkov. Ukrajinci ale budou podle Pivnenka připraveni. „Aby (Rusové) dobyli Charkov, museli by bojovat roky. Vzpomeňte si, jak dlouho se držely Bachmut a Avdijivka,“ řekl.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov před několika dny naznačoval ruský zájem o ofenzívu na Charkov s tvrzením, že toto město „hraje důležitou roli“ v myšlence ruského prezidenta Vladimira Putina ve zřízení demilitarizované zóny na Ukrajině, která má údajně chránit ruské pohraniční obce před ukrajinskými údery, píše ISW.

Americký institut se zároveň domnívá, že pokus o dobytí Charkova by byl pro Rusy „extrémně ambiciózní“ a pokud ruská armáda usoudí, že nebude moci město ovládnout při pozemních operacích, mohla by se ho pokusit zničit pomocí vzdušných úderů a vyvolat rozsáhlé vysídlení civilistů. Pokračující včasná americká a západní vojenská pomoc, zejména poskytování systémů protivzdušné obrany a střel, bude pro ukrajinskou obranu Charkova zásadní, dodal ISW.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com