Čínský prezident Si Ťin-pching ve Francii zahajuje cestu po Evropě

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ve Francii zahajuje dvoudenní návštěvu, která má být oslavou 60 let od navázání francouzsko-čínských diplomatických styků. Při své první cestě do Evropy od pandemie covidu-19 je Si Ťin-pching tento týden očekáván také v Srbsku a v Maďarsku.

Čínský prezident do Paříže dorazil už v neděli. Po příletu prohlásil, že vztahy mezi Čínou a Francií jsou vzorem mírového soužití a spolupráce mezi zeměmi s odlišnými systémy.

Během návštěvy, která potrvá do úterka, se Si setká s prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle médií s ním chce diskutovat mimo jiné o obchodních otázkách a o spolupráci v různých oblastech a také o mezinárodních krizích, včetně války na Ukrajině a situace na Blízkém východě, a o globálních problémech, zejména o klimatické krizi.

Na dnešek je v Paříži plánována i třístranná schůzka Macrona, Sia a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Hovořit by měli zejména o možnostech ukončení rusko-ukrajinské války. Peking opakovaně vyzývá k diplomatickému řešení tohoto konfliktu, zároveň ale odmítá ruskou invazi na Ukrajinu odsoudit a nadále udržuje s Moskvou přátelské vztahy. Západní země žádají Čínu, aby ohledně války na Ukrajině vyvinula na Rusko tlak.

Podle Elysejského paláce zavítá Si Ťin-pching také do jihofrancouzského departementu Hautes-Pyrénées.

Pobouření vyjádřila v pátek francouzská ujgurská komunita, podle níž je státní návštěva čínského prezidenta „povzbuzením, aby Čína pokračovala ve svých zločinech“. Sia komunita označila za „popravčího ujgurského lidu“ odpovědného za „genocidu Ujgurů“.

Čína je v Evropě kritizována mimo jiné kvůli špionážním a kyberšpionážním aktivitám, ze kterých letos osoby údajně napojené na Čínu obvinilo několik zemí včetně Británie a Německa. Rozruch vyvolala zejména kauza asistenta německého europoslance a lídra kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha, který je podezřelý právě ze špionáže pro Peking.

Znepokojení na unijní úrovni vyvolávají také čínské obchodní praktiky. Čínská diplomacie naopak v souvislosti s tím v dubnu obvinila Evropu z protekcionismu.

  Tchaj-wan nechce být součástí Číny, prohlásila jeho znovuzvolená prezidentka

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com