Jednání o příměří v Káhiře skončila bez výsledku, šéf CIA míří do Kataru

V Káhiře dnes skončila jednání o příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem, které spolu válčí v Pásmu Gazy. Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns poté odcestoval do Dauhá, kde se uskuteční mimořádná schůzka s katarským premiérem, jejímž cílem je vyvinout maximální tlak na Izrael a Hamás, aby pokračovaly ve vyjednávání. Informovala o tom agentura Reuters, podle které se vyhlídky na příměří zdají mizivé, jelikož Hamás zopakoval svůj požadavek spojit propuštění rukojmích, která zadržuje, s ukončením války, což izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítá.

„Burns je na cestě do Dauhá na mimořádnou schůzku s katarským premiérem, jejímž cílem je vyvinout maximální tlak na Izrael a Hamás, aby pokračovaly ve vyjednávání,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný zdroj.

V Káhiře skončila dvoudenní schůzka představitelů Hamásu a zprostředkovatelských zemí, které spolu jednaly o návrhu dohody o příměří. Hamás rovněž oznámil, že jeho delegace opustí Káhiru a pojede do Kataru, kde se bude radit se svým vedením.

Netanjahu dnes znovu prohlásil, že Izrael „nekapituluje“ a „nemůže přijmout“ požadavky Hamásu na zastavení války v Gaze, kterou vyvolal teroristický útok Hamásu na izraelské území z loňského 7. října, při němž zahynulo na 1200 lidí a 250 jich bylo vzato jako rukojmí. Izrael je ale podle něj ochoten přerušit boje, aby zajistil propuštění rukojmích, které Hamás stále zadržuje. Podle odhadů jejich počet zřejmě přesahuje 130.

Vůdce palestinského hnutí Hamás Ismaíl Haníja v prohlášení uvedl, že hnutí má zájem na dosažení komplexního příměří, které ukončí „izraelskou agresi“, zaručí stažení Izraele z Pásma Gazy a zajistí výměnu rukojmích. Masivní izraelské bombardování a pozemní operace si podle úřadů ovládaných Hamásem od října vyžádaly více než 34.600 palestinských životů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval Netanjahua, aby dotáhl do úspěšného konce jednání o příměří s Hamásem, uvedla agentura AFP s odkazem na prohlášení Elysejského paláce. Macron „povzbudil“ Netanjahua, aby „tato jednání dovedl do úspěšného konce, což by mohlo vést k propuštění rukojmích, k ochraně civilistů prostřednictvím příměří a k regionálnímu uvolnění napětí“, uvedlo prohlášení.

  Ukrajinský štáb varuje před novými pokusy Rusů o útoky a obklíčení

„Francie plně podporuje probíhající zprostředkovatelské úsilí. Osud Palestinců v Gaze nemůže být nadále podřizován teroristickým aktivitám Hamásu a izraelské operace musí být zastaveny,“ dodal Elysejský palác.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com