Palestinci: Při nočních útocích na Pásmo Gazy zemřelo nejméně 26 lidí

zpravy.aktualne.cz

Nejméně 26 lidí zemřelo při nočních leteckých útocích izraelského letectva proti cílům radikálního hnutí Hamás v palestinském Pásmu Gazy. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Mluvčí izraelské armády podle agentury Reuters bilanci nepotvrdil. Hamás, který Pásmo Gazy ovládá, už skoro týden raketami ostřeluje Izrael. Ten na to reaguje ničivými nálety.

Podle ministerstva zdravotnictví je mezi oběťmi deset žen a osm dětí, hlášených je také 50 zraněných. Po leteckých útocích se zřítily tři budovy, na místě jsou záchranáři, kteří se z trosek snaží vyprostit přeživší i mrtvé. Agentura AP uvádí, že jde o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské vojenské operace proti Hamásu.

Izraelská armáda zaútočila na dům šéfa Hamásu v Pásmu Gazy

Izraelská armáda dnes informovala, že zaútočila na dům, v němž žije vůdce radikálního hnutí Hamás v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Informovala o tom agentura AP. Ozbrojenci z Hamásu už téměř týden odpalují rakety na izraelské území a izraelské letectvo proti nim podniká odvetné údery.

Sinvár žije ve městě Chán Júnis v jižní části palestinského teritoria. Podle mluvčího izraelské armády se pravděpodobně skrývá. Izraelské letectvo zaútočilo také na dům Sinvárova bratra Muhammada, který rovněž patří ke špičkám Hamásu. Další izraelské nálety mířily proti kancelářím Hamásu, skladům zbraní, rampám pro odpalování raket nebo několika desítkám bodů v síti podzemních tunelů.

Během 24 hodin letectvo podniklo údery proti 90 cílům militantní palestinské organizace, uvedla agentura DPA. Palestinská strana uvedla, že šlo o dosud nejtvrdší nálety v Pásmu Gazy. Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád připouštějí, že od pondělka, kdy boje naplno propukly, ztratily dvacet bojovníků. Podle Izraele je však toto číslo mnohem vyšší.

V Izraeli v noci na dnešek dopadaly rakety vystřelené Hamásem v širší oblasti Tel Avivu i jinde. Za necelý týden Hamás na izraelské území odpálil 2900 raket, od sobotního večera jich bylo 120, z toho jedenáct se zřítilo ještě na území Pásma Gazy. Desítky střel zachytil izraelský protiraketový systém Železná kupole (Iron Dome).

  Biden vydává prohlášení. Trumpovi příznivci prorazili zábrany a vnikli do Kapitolu

Současná eskalace násilí je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. Deník Haarec na svých internetových stránkách uvádí, že zemřelo nejméně 150 lidí v Pásmu Gazy a deset v Izraeli.

Boje začaly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Napětí eskalovalo o ramadánu, když Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou schází k večerní modlitbě. Začátkem května se též očekával verdikt odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě.

V sobotu izraelské letectvo zničilo výškovou budovu v Gaze, kde měla kanceláře americká agentura The Associated Press (AP) a katarská televize Al-Džazíra. Lidem se z domu podařilo odejít. Podle izraelské armády ho využívalo vojenské zpravodajské křídlo Hamásu.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *