Média: Izrael plánuje v Rafáhu několik menších operací, aby nerozhněval USA

Izrael plánuje v částech města Rafáh na jihu Pásma Gazy provést několik oddělených vojenských operací místo rozsáhlé pozemní ofenzivy, aby nerozhněval Spojené státy a mezinárodní společenství. S odvoláním na egyptského armádního činitele o tom informovala libanonská média.

Americký prezident Joe Biden tento týden pohrozil zastavením dodávek útočných zbraní Izraeli, pokud izraelská armáda spustí v nejjižnějším městě Pásma Gazy rozsáhlou ofenzivu. Před boji v jiných částech pásma se v Rafáhu ukryl více než milion Palestinců, což vyvolává obavy z vysokých civilních ztrát v případě vpádu do města.

Libanonský deník Al-Achbár citoval egyptského činitele, podle něhož se situace v Rafáhu zhoršuje. Podle Izraele se v Rafáhu skrývají čtyři prapory Hamásu, což z něj činí poslední baštu této teroristické skupiny v Pásmu Gazy.

V pondělí začal Izrael vyzývat civilisty ve východní části Rafáhu, aby odešli k pobřeží, kde je podle izraelské armády „bezpečná humanitární zóna“. Podle úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) ale tato oblast už není schopna pojmout další uprchlíky a lidé tam přežívají v nuzných podmínkách. Část této oblasti, kam se mají civilisté přesunout, je i v Chán Júnisu, který je zničený masivním bombardováním a boji z předchozích měsíců. V úterý Izrael zahájil operaci, jejímž cílem je obsadit palestinskou stranu hraničního přechodu Rafáh na hranici s Egyptem.

ČTK

  Putin by chtěl dočasné příměří, aby se mohl připravit na další útoky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com