Fotbalisté Teplic a Hradce Králové se utkají ve finále skupiny o Evropu

Fotbalisté Hradce Králové a Teplic se utkají ve finále nadstavbové ligové skupiny o Evropu. „Votroci“ zvítězili v odvetném semifinále v Olomouci 3:1, stejným poměrem triumfovali i v týden starém úvodním duelu. Teplice vyhrály v Liberci 2:1 a navázaly na vítězství 2:0 z prvního zápasu. Úvodní finálový souboj je na programu za týden na severu Čech.

Bohemians 1905 remizovali doma ve skupině o záchranu s Jabloncem 1:1 a definitivně se vyhnuli baráži. Pardubice zdolaly České Budějovice 3:2 a výrazně se přiblížily záchraně. Karviná doma neudržela dvougólový náskok a v souboji dvou nejhorších týmů hrála se Zlínem 2:2. Hosté vyrovnali v závěrečném nastavení, přesto zůstali poslední.

Hradec vedl v Olomouci po brankách Daniela Vašulína a Václava Pilaře ze závěru prvního poločasu, po přestávce snížil střídající Lukáš Juliš, ale konečnou podobu výsledku dal Jakub Kučera. Východočeši tak dál žijí svůj sen o účasti v pohárové Evropě, kde se naposledy představili v roce 1995 (nepočítá-li se Pohár Intertoto).

Teplice rozhodly zápas U Nisy dvěma brankami krátce po přestávce, kdy se trefili Daniel Trubač a poprvé v české lize Nemanja Mičevič. V 81. minutě už pouze snížil Marios Purzitidis.

Tepličtí si ve finále zahrají s Hradcem Králové o to, kdo vyzve pátý celek skupiny o titul v kvalifikačním utkání o účast v Evropské konferenční lize. Dvojzápas bude pikantní pro jejich trenéra Zdenka Frťalu, který před třemi lety dovedl „Votroky“ k návratu mezi elitu, poté ale z rodinných důvodů na jejich lavičce skončil.

Pro Liberec sezona skončila. Se Slovanem se rozloučil trenér Luboš Kozel, jenž pod novým klubovým vlastníkem nebude v příštím ročníku pokračovat. Tepličtí potvrdili, že se jim proti Liberci daří, v nejvyšší soutěži s ním neprohráli popáté za sebou a z toho počtvrté zvítězili.

Jablonci zařídil na hřišti Bohemians vedení už ve druhé minutě Francouz Alexis Alégué, tři minuty před koncem normální hrací doby vyrovnal střídající David Huf. Severočeši potřebují k jistotě záchrany získat ve třech zbývajících zápasech alespoň dva body.

Vláda souhlasila se zákazem účasti ruských sportovců na soutěžích v Česku

České Budějovice poslal do vedení v Pardubicích v 31. minutě Musa Alli, těsně před pauzou ale srovnal Michal Hlavatý a obrat zařídila v 69. minutě vlastní branka Florenta Poulola. V 73. minutě znovu odpověděl premiérovou trefou v ligovém ročníku Marcel Čermák, v 85. minutě ale rozhodl druhým zásahem v utkání Hlavatý.

Pardubice jsou v součtu s úvodní domácí výhrou 2:0 nad Zlínem v nadstavbě stoprocentní. Dynamo naopak nenavázalo na triumf 2:1 s Bohemians 1905 a v lize nebodovalo po pěti utkáních. Českobudějovičtí venku nezvítězili ani v 16. duelu v ligové sezoně a jsou tam nejhorším mužstvem.

Karviné proti Zlínu zajistili náskok Sebastián Boháč a Lucky Ezeh, po přestávce ale snížil střídající Lukáš Bartošák. Bývalý hráč Karviné ve třetí minutě nastavení zařídil dělbu bodů. Slezané ve třetím vzájemném utkání v ligové sezoně ztratili první body a nenavázali na 14 dní starou výhru na hřišti „Ševců“. V tabulce mají oba celky stále stejně bodů, Zlín zůstal tři kola před koncem na posledním místě, které jako jediné znamená přímý sestup.

Třetí kolo nadstavbové skupiny o titul se odehraje v úterý a ve středu, ve čtvrtek se hrají tři utkání skupiny o záchranu.

Nadstavba – odvetné utkání semifinále skupiny o Evropu:

Slovan Liberec – FK Teplice 1:2 (0:0)

Branky: 81. Purzitidis – 49. Trubač, 58. Mičevič. Rozhodčí: Zaoral – Caletka, Hurych – Kocourek (video). ŽK: Višinský, Prebsl, Tetour – Fila, Mičevič, Chaloupek. Diváci: 3266. První zápas: 0:2, postoupily Teplice.

Sigma Olomouc – FC Hradec Králové 1:3 (0:2)

Branky: 57. L. Juliš – 43. Vašulín, 45.+1 Pilař, 70. Kučera. Rozhodčí: Starý – Nádvorník, Kubr – Berka (video). Bez karet. Diváci: 3619. První zápas: 1:3, postoupil Hradec.

2. kolo nadstavby – skupina o záchranu:

Bohemians Praha 1905 – FK Jablonec 1:1 (0:1)

Zraněného Sadílka nahradil v nominaci reprezentace na Euro Ševčík

Branky: 87. Huf – 2. Alégué. Rozhodčí: Petřík – Váňa, Pečenka – Zelinka (video). ŽK: Prekop, Dostál – Martinec, F. Souček, Kratochvíl, Alégué, Náprstek, Krob (vedoucí týmu). Diváci: 4495.

FK Pardubice – Dynamo České Budějovice 3:2 (1:1)

Branky: 45.+1 a 85. Hlavatý, 69. vlastní Poulolo – 31. Alli, 73. Čermák. Rozhodčí: Rouček – Mokrusch, Novák – Klíma (video). ŽK: Surzyn, Icha, Ortiz – Králik. Diváci: 2853.

MFK Karviná – FC Zlín 2:2 (2:0)

Branky: 15. Boháč, 45.+1 Ezeh – 54. a 90.+3 Bartošák. Rozhodčí: Szikszay – Volf, Machač – Všetečka (video). ŽK: Vukadinovič, Pidro (oba Zlín). Diváci: 3525.