Kontrarozvědka může vést AfD jako podezřelou z extremismu, rozhodl soud

Německá civilní kontrarozvědka může vést celou pravicově populistickou stranu Alternativa pro Německo (AfD) jako podezřelou z krajně pravicových aktivit. Dnes o tom rozhodl vrchní správní soud ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, který tak potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance. Rozsudek mimo jiné znamená, že kontrarozvědka může stranu a za určitých okolností i její představitele sledovat s pomocí zpravodajských postupů včetně odposlechů. AfD již oznámila, že se obrátí na Spolkový správní soud.

Rozsudek, který není pravomocný, znamená pro AfD neúspěch v její snaze zvrátit hodnocení Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje. Verdikt navíc padl v době kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu, kdy strana, která je v průzkumech veřejného mínění po konzervativní unii CDU/CSU druhá nejsilnější, čelí několika skandálům.

„Spolkový úřad pro ochranu ústavy může sledovat Alternativu pro Německo (AfD) a její mládežnickou organizaci Mladá alternativa pro Německo (JA) jako podezřelé případy. Také dřívější sledování takzvaného Křídla nejprve jako podezřelého případu a později kvůli prokázaně extremistickým snahám bylo legální,“ uvedl dnes soud.

Kontrarozvědka se nejprve rozhodla na celostátní úrovni sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle BfV potvrdilo podezření, že je to uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále podle BfV v AfD silně zastoupen. Kontrarozvědka se následně zaměřila i na celou stranu a její mládežnickou organizaci.

Rozhodnutí soudu podle spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové ukazuje, že německá demokracie se dokáže bránit. „Náš právní stát má nástroje, které chrání naši demokracii před vnitřními hrozbami. Tyto nástroje byly použity a nezávislý soud je znovu potvrdil,“ řekla ministryně. Dodala, že BfV jedná samostatně a že kontrarozvědka označení AfD jako podezřelé z pravicového extremismu pečlivě zdůvodnila.

  Členské státy EU se shodly na konečné podobě migračního balíčku, Češi se zdrželi

Místopředseda frakce AfD ve Spolkovém sněmu Sebastian Münzenmaier v reakci na dnešní verdikt vrchního soudu v Münsteru na síti X napsal, že strana se nenechá zastrašit ani porazit. „AfD brání demokracii proti fanatikům jako Faeserová a Haldenwang!“ uvedl Münzenmaier na adresu spolkové ministryně vnitra a šéfa BfV Thomase Haldenwanga.

AfD v prohlášení odvolací řízení u vrchního správního soudu kritizovala jako velmi krátké. Tvrdí také, že soud vůbec nereagoval na stovky důkazních žádostí. „Samozřejmě se odvoláme k další instanci!“ prohlásil Roman Reusch z vedení strany.

Případ, který soudy řeší již několik let, tak skončí u Spolkového správního soudu. Ten již ale nebude projednávat žádné nové důkazy, protože jeho úkolem je prověřit právní postup vrchního soudu.

Označení AfD jako podezřelé z extremismu má pro kontrarozvědku velký význam, protože stranu může sledovat s pomocí zpravodajských prostředků. Dokud BfV stranu považovala jen jako takzvaný případ k prověření, což je první stupeň na tříbodové klasifikační škále, mohla k jejímu hodnocení využívat jen veřejně dostupné materiály, jako byly novinové články a prohlášení AfD a jejích členů. Nyní je AfD na druhém stupni hodnocení. Tím posledním, který případně hrozí, je, že kontrarozvědka označí AfD jako stranu, která má prokazatelně extremistické snahy.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com