Útok na Fica odsoudili čeští i evropští politici, Biden, Putin či šéf OSN

Čeští politici odsoudili útok na slovenského premiéra Roberta Fica, který byl dnes postřelen, když po výjezdním jednání vlády ve městě Handlová vyšel mezi lidi. Premiér Petr Fiala (ODS) označil zprávu za šokující a děsivou, atentát podle něj nelze ničím ospravedlnit. Násilí nesmíme tolerovat a nesmí mít ve společnosti místo, uvedl na síti X. Prezident Petr Pavel označil čin za odsouzeníhodný, ať byl motivován čímkoliv. Měl by být varováním, kam může vést prohlubování agresivity ve společnosti, uvedla hlava státu. Útok na Fica odsuzují přední evropští politici i prezidenti Biden a Putin či šéf OSN.

Fiala novinářům řekl, že ho atentát na Fica šokoval. „Je to děsivé, ničím neospravedlnitelné. Násilí nemá žádné místo v demokratické společnosti,“ řekl. Slováky ujistil, že Česko je v těchto těžkých chvílích s nimi. Fiala myslí na Fica, jeho rodinu i nejbližší. „Přeji panu premiérovi, aby měl hodně sil a co nejlépe a nejrychleji se uzdravil,“ doplnil. Předtím na síti X napsal, že násilí nelze tolerovat. Šéf diplomacie Jan Lipavský také hovoří o šoku. „Násilí v politice naprosto odsuzuji. Přeji panu premiérovi hodně sil a brzké uzdravení,“ napsal.

Pavel napsal, že útok na Fica je jednoznačně odsouzeníhodný, ať už byl motivován čímkoliv. „Měl by být pro nás varováním, kam až může vést prohlubování nevraživosti a agresivity ve společnosti. Robertu Ficovi přeji, aby z tohoto incidentu vyšel bez následků,“ doplnil Pavel.

Pavlův předchůdce na Pražském hradě Miloš Zeman označil za absolutně nepřijatelné vnášet násilí do politiky. „S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu o atentátu na mého přítele Roberta Fica. Pevně věřím, že se Robertovi podaří uzdravit. A přál bych si velmi, aby byl pachatel atentátu přísně potrestán,“ uvedl na facebooku.

  „Hlavně ať jsme zdraví.“ Jak slaví Vánoce v azylovém domě

„Násilí do politiky nepatří. Nepatří vlastně vůbec nikam. Útok na slovenského premiéra jednoznačně a důrazně odsuzuji,“ uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Další místopředseda kabinetu Ivan Bartoš (Piráti) napsal, že ho informace šokovala. „Kategoricky odsuzuji jakékoli násilí. Věřím, že se celá situace co nejdříve vyšetří a premiér Fico bude brzy v pořádku,“ uvedl.

Útok odsoudil i vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09). „Násilí a šíření nenávisti do politiky v demokratickém státě prostě nepatří. V žádné formě, protože přispívá k její erozi,“ dodal. Lidovecký místopředseda vlády Marian Jurečka zdůraznil, že politika i přes rozdíly v názorech má být o diskusi, naslouchání, respektu a slušnosti. „Útok, násilí v jakékoliv formě je nepřijatelné, přeji Robertu Ficovi brzké uzdravení,“ napsal. Připojují se i další představitelé kabinetu.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že jakákoliv forma politicky motivovaného násilí je naprosto nepřijatelná. „Robertu Ficovi přeji brzké uzdravení bez trvalých následků,“ doplnila. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) napsal, že zpráva o útoku je děsivá. „V myšlenkách jsem se Slovenskem a přeji hodně sil,“ napsal.

Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš označil zprávy ze Slovenska za strašné. „Modlím se za Roberta Fica, hodně sil jemu, všem jeho blízkým i celému Slovensku,“ napsal. Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura útok co nejdůrazněji odsoudil, označuje ho za atentát na Fica. „Přejeme mu co nejrychlejší uzdravení. Je šílené, že se něco takového děje ve střední Evropě,“ uvedl.

Útok na Fica odsuzují přední evropští politici i Biden, Putin či šéf OSN

Dnešní střelecký útok na slovenského premiéra Roberta Fica vyvolal reakce předních světových politiků. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a německý kancléř Olaf Scholz uvedli, že podobné násilné činy nepatří do evropské společnosti. Za hrůzný násilný čin označil útok americký prezident Joe Biden. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina nemá střelba na Fica ospravedlnění. Za šokující označili zprávu o útoku generální tajemník OSN António Guterres, polský premiér Donald Tusk, britský ministerský předseda Rishi Sunak, rakouský kancléř Karl Nehammer či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předseda maďarské vlády Viktor Orbán hovoří o „ohavném útoku na svého přítele“.

  Peníze podle Fialy zatím stačí na nákup 300.000 kusů munice pro Ukrajinu

Slovenský ministerský předseda byl postřelen, když po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová vyšel mezi občany na náměstí. Podle Ficova facebookového profilu je premiérův život ohrožen.

„Důrazně odsuzuji odporný útok na premiéra Roberta Fica. Takovéto násilné činy nemají místo v naší společnosti a podrývají demokracii, naši nejcennější společnou hodnotu,“ uvedla německá politička von der Leyenová na síti X. Podobná slova volil i Scholz, kterého podle jeho vyjádření „zbabělý útok“ šokoval. Stejně jako další politici vyjádřili Scholz i von der Leyenová účast Ficově rodině.

„Odsuzujeme hrůzný násilný čin,“ uvedl v prohlášení americký prezident Biden a Ficovi popřál rychlé uzdravení. Americké velvyslanectví je podle Bidena v kontaktu se slovenskými úřady a je připraveno poskytnout pomoc.

„Všechny naše myšlenky jsou s premiérem Ficem a jeho rodinou,“ napsal britský premiér Sunak. Rakouský kancléř Nehammer popřál Ficovi rychlé zotavení. „Jen před pár dny jsme spolu po telefonu intenzivně probírali bezpečnostní témata,“ napsal Nehammer.

Za hrůzný čin označil útok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Je třeba vynaložit veškerou snahu, aby se násilí nestalo normou v žádné zemi, formě nebo sféře,“ napsal Zelenskyj.

„Nic nemůže ospravedlnit tento hanebný zločin. Znám Roberta Fica jako odvážného a odhodlaného muže,“ uvedl podle agentur v prohlášení ruský prezident Putin.

Italská premiérka Giorgia Meloniová označila útok za zbabělý a dodala, že její myšlenky jsou „s Ficem, jeho rodinou a přátelskými obyvateli Slovenska“. „Jménem italské vlády chci také rázně odsoudit všechny formy násilí a útoky na klíčové principy demokracie a svobod,“ uvedla podle agentury ANSA.

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin, druhý nejvyšší muž ve Vatikánu po papežovi Františkovi, řekl, že vztahy v politice jsou čím dál hrubší. „Jsme opravdu znepokojeni tím, co se děje, zdá se, že už tu nejsou hranice,“ komentoval Parolin útok na slovenského premiéra.

  Prymula naznačil, že mohou přijít další opatření proti koronaviru

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že je zprávou o atentátu „šokován a zděšen“. Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil „šokující útok“ na slovenského premiéra.

Podle rumunského premiéra Marcela Ciolacua musí být pachatel či pachatelé činu postaveni před spravedlnost.

„Nikdy nic nemůže ospravedlnit násilí,“ uvedl španělský premiér Pedro Sánchez. Za barbarský čin politického násilí označil dnešní útok portugalský premiér Luís Montenegro. Dnešní čin v Handlové odsuzují i prezidenti a premiéři pobaltských a skandinávských států, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, šéf irské vlády Simon Harris či představitelé frakcí v Evropském parlamentu.

ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com