Legendární ženevský autosalon končí kvůli nejistotám v automobilovém průmyslu

Legendární ženevský autosalon se již nebude konat. Organizátor akce, Comité permanent du Salon international de l’automobile, dnes oznámil, že ruší příští ročník a neplánuje obnovení akce ani v dalších letech. Důvodem jsou podle prohlášení obtížné podmínky na trhu po skončení pandemie nemoci covid-19 a příliš mnoho nejistot v automobilovém průmyslu, které snížily atraktivitu velkých evropských výstav. Konat se bude pouze sesterská akce v katarském Dauhá, která se poprvé uskutečnila v roce 2023. Příští ročník se bude v listopadu 2025.

Ženevský autosalon se poprvé konal v roce 1905 a byl považován za velkou evropskou motoristickou událost. V dobách největší slávy se akce účastnilo až 120 vystavovatelů a přibližně 600.000 návštěvníků. Letos počet vystavovatelů klesl na 23 a počet návštěvníků na 168.000.

Prezident autosalonu Alexandre de Senarclens obvinil ze zrušení akce nedostatek zájmu ze strany výrobců. Poslední ranou pro nadcházející ročník pak podle něj byla rostoucí konkurence podobných akcí, jako autosalony v Paříži a v Mnichově. Podle pořadatele tak další investice do organizování výstavy představovaly příliš velké riziko.

Konání ženevského autosalonu bylo přerušeno v době pandemie nemoci covid-19 a letos se akce konala poprvé od roku 2019. Letošní ročník ale byl výrazně menší a řada velkých společností, jako Stellantis a Volkswagen, se nezúčastnila.

Podle serveru Autocar byla absence velkých výrobců na letošním ročníku způsobena spory mezi organizátory a některými společnostmi kvůli finančním ztrátám, které vznikly pozdním zrušením akce v roce 2020. Organizátoři původně časopisu Autocar řekli, že zahájení příštího ročníku by mělo být 17. února 2025.

ČTK

  Euro se propadlo na nové 20leté minimum vůči dolaru, blíží se paritě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com