Šest lidí bylo zraněno při útoku nožem v Mannheimu, policista ohrožen na životě

Šest lidí dnes před polednem utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedl server rozhlasové a televizní stanice SWR. Je mezi nimi i policista, který je podle agentury DPA v ohrožení života. Další nebezpečí nehrozí, policie útočníka postřelila. Server listu Bild napsal, že terčem útoku se stal i kritik islámu Michael Stürzenberger. Vyšetřovatelé vpodvečer uvedli, že totožnost útočníka je zatím nevyjasněná. Vyšetřování podle DPA převzalo oddělení pro ochranu ústavy státního zastupitelství v Karlsruhe.

Policie v tiskové zprávě uvedla, že útok na vícero lidí na náměstí Marktplatz se odehrál kolem 11:35 během akce hnutí Pax Europa, které je kritické vůči islámu. Bylo zraněno pět příslušníků tohoto hnutí, uvedly později státní zastupitelství, policie a zemský kriminální úřad.

Vážně zraněný zasahující policista byl několikrát zezadu bodnut do hlavy, uvedly úřady. Útočníka pak postřelil jiný policista.

Všichni zranění byli převezeni do nemocnice a někteří podstoupili operaci. K rozsahu zranění vyšetřovatelé zatím neuvedli žádné podrobnosti.

Na záběrech na sociálních sítích je vidět muž s plnovousem oblečený v teplákách a bundě, který se s nožem v ruce vrhá na lidi. Další lidé se mu v útocích snaží bránit. Nakonec jeden z přítomných policistů použije střelnou zbraň a útočníka zasáhne.

Na místě zasahovala řada záchranářů s vrtulníkem a policie náměstí uzavřela.

SWR napsala, že v době útoku se na centrálním náměstí města s 300.000 obyvateli na severu Bádenska-Württemberska konala akce spolku Pax Europa, který označuje za pravicově populistický a kritický k islámu. Zda byl útok politicky motivovaný, policie vyšetřuje.

Bild píše, že se útok zdá být plánovaný. Útočník podle něj šel cíleně po Stürzenbergerovi. Tohoto 59letého muže, který býval mluvčím mnichovské CSU, server charakterizuje jako „islamofobního politického aktivistu“. Jedna z jeho spolupracovnic uvedla, že utrpěl zranění v obličeji a na noze, jeho život ale není ohrožen.

  Při nepokojích v Kazachstánu umírali lidé, Rusko vyslalo výsadkáře

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že pozadí a motivy činu objasní vyšetřování. „Pokud z vyšetřování vyplyne islamistický motiv, šlo by o opětovné potvrzení velkého nebezpečí plynoucího z islamistických násilných činů, před nimiž jsme varovali,“ řekla ministryně.

Násilný čin odsoudili politici napříč politickým spektrem, včetně kancléře Olafa Schloze. „Záběry z Mannheimu jsou strašné,“ napsal Scholz na platformě X. „Několik lidí atentátník těžce zranil. Myslím na oběti. Násilí je v naší demokracii naprosto nepřijatelné. Pachatel musí být přísně potrestán,“ dodal šéf německé vlády.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com