Nizozemci začali jako první hlasovat ve volbách do EP

Nizozemci dnes jak první začali hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Průzkumy naznačovaly, že nejvíce hlasů získá, stejně jako v parlamentních volbách loni v listopadu, krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Volební místnosti se uzavřou ve 21:00 SELČ, tehdy budou rovněž zveřejněny první takzvané exit polly.

Nizozemci vybírají celkem 31 europoslanců, je to o pět více než při volbách v roce 2019. Nárůst způsobil odchod Británie z EU, kdy se měnily počty europoslanců, a jde rovněž i o reakci na demografický vývoj v Nizozemsku.

Ve volbách v Nizozemsku neexistuje volební klauzule, tedy minimální podíl hlasů, který musí politická strana získat, aby se dostala do EP. Strany potřebují získat jen dostatečné procento hlasů na jedno křeslo. Vzhledem k 31 mandátům tak strana potřebuje na jedno křeslo dosáhnout alespoň na 3,23 % z celkového počtu hlasů.

Zástupci hlavních nizozemských stran se ještě v předvečer voleb střetli v debatě televizní stanice NOS. Hlavním tématem byla zejména migrace a otázka, jak velký nápor migrantů ještě Evropa zvládne, vůdci devíti největších stran ale řešili rovněž i mezinárodní bezpečnost, zemědělství, klima a sociální zabezpečení.

Průzkumy předpovídaly straně PVV zisk osmi křesel, což pro ni bude znamenat velký úspěch, v současném Evropském parlamentu totiž Wilders neměl žádného zástupce. Osm mandátů by mohla rovněž získat koalice Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL).

Na dnešní nizozemské hlasování naváže v pátek Irsko a v sobotu půjdou k volebním urnám voliči v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku. Česko a Itálie jsou jediné dvě země, kde se může hlasovat dva dny – v ČR v pátek a v sobotu, v Itálii v sobotu a v neděli. Dalších 20 zemí EU (Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Rakousko, Řecko, Maďarsko, Litva, Lucembursko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko) pořádá volby v neděli 9. června.

  Unijní vůdci budou na summitu EU řešit Ukrajinu, Blízký východ i zemědělce

První výsledky hlasování ve všech 27 státech budou zveřejněny až po uzavření poslední volební místnosti v EU, což nastane v neděli ve 23:00 v Itálii. První vnitrostátní odhady se nicméně očekávají už v neděli kolem 18:15 a první odhadované složení nového europarlamentu kolem 20:15.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com