Pavel příští týden ocení prezidentku Čaputovou Řádem Bílého lva

Prezident Petr Pavel příští týden na Pražském hradě předá Řád Bílého lva končící slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové za přínos k rozvoji česko-slovenských vztahů. Učiní tak ve čtvrtek v poledne, vyplývá z avíza odboru komunikace prezidentské kanceláře. Řád Bílého lva je nejvyšší české státní vyznamenání.

Čaputová krátce před skončením svého pětiletého mandátu návštěvou Česka završí rozlučkové zahraniční cesty. Pavel ji na Hradě přivítá i ve středu. Slovenská prezidentka také ve čtvrtek vystoupí s projevem na mezinárodní konferenci Prague European Summit.

Pavel minulý týden udělil na Pražském hradě Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance (NATO) Jensi Stoltenbergovi za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie. Řád TGM I. třídy od něj v březnu obdržel bývalý americký prezident Bill Clinton.

Čaputová naposled navštívila Prahu v polovině března, krátce poté, co se česká vláda rozhodla odložit společné zasedání kabinetů. Premiér Petr Fiala (ODS) to tehdy zdůvodnil výraznými rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata s ohledem na válku na Ukrajině. Čaputová tehdy také uctila památku obětí prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při níž přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu.

ČTK

  Ministr Blažek zkritizoval evropské žalobce v ČR kvůli únikům do médií

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com