Ukrajina sama rozhoduje o cílech svých útoků, uvedl Pentagon

Ukrajina sama rozhoduje o cílech svých útoků, uvedl dnes Pentagon. Reagoval tak na vyjádření Kremlu, který Spojené státy obvinil z podílu na nedělním ukrajinském úderu na Ruskem anektovaný poloostrov Krym, při němž podle ruských úřadů zemřeli čtyři lidé a 151 jich bylo zraněno. Informovala o tom agentura Reuters.

Moskva dříve uvedla, že Ukrajina útočila americkými střelami ATACMS. Ze zodpovědnosti obvinila Washington. Předvolala si rovněž americkou velvyslankyni v Rusku Lynne Tracyovou. Velvyslankyně po předvolání na ruské ministerstvo zahraničí uvedla, že Spojené státy litují jakýchkoli ztrát na životech civilistů, řekl mluvčí americké diplomacie Matthew Miller. Dodal, že Washington poskytuje zbraně Ukrajině, aby mohla bránit své svrchované území včetně Krymu.

Ruské ministerstvo obrany také sdělilo, že USA pomáhaly Ukrajině s prováděním útoku, a Kreml varoval, že podíl Spojených států na úderu bude mít následky.

„Ukrajina přijímá vlastní rozhodnutí o cílech a vede vlastní vojenské operace,“ uvedl mluvčí Pentagonu Charlie Dietz.

Podle Ruskem dosazeného gubernátora Sevastopolu Michaila Razvožajeva zahynuli v tomto městě čtyři civilisté, včetně dvou dětí a 151 dalších osob utrpělo zranění. Mnoho obětí se podle místních úřadů slunilo na městské pláži v severní části Sevastopolu, když na zem padaly trosky střel. V Sevastopolu nyní platí výjimečný stav.

Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Krym v roce 2014. V únoru roku 2022 podniklo na Ukrajinu rozsáhlou invazi, kterou sousední země z části odrazila a zastavila, část ukrajinského území ovšem Rusové – zejména na východě a jihu Ukrajiny – obsadili a okupují ho. Západ včetně USA poskytuje Kyjevu zbraně, aby se ruské vojenské agresi mohl bránit.
Podíl USA na útoku Ukrajiny na Krym bude mít následky, uvedl Kreml

Podíl Spojených států na nedělním ukrajinském útoku na Ruskem anektovaný poloostrov Krym, při němž podle ruských úřadů zemřeli čtyři lidé, bude mít následky, uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva již dříve uvedla, že Ukrajina útočila americkými střelami ATACMS, a ze zodpovědnosti obvinila Washington. Předvolala si rovněž americkou velvyslankyni v Rusku. Kyjev uvedl, že Krym je okupovaným územím a Moskva se schovává za civilisty.

  Rusové ostřelují Dněpr, Nikopol - 60 zásahů. Ničení infrastruktury pokračuje

Ruské ministerstvo obrany k útoku uvedlo, že nad městem v důsledku zásahu protivzdušnou obranou vybuchla střela ATACMS, kterou Kyjevu dodaly Spojené státy. Ministerstvo rovněž uvedlo, že USA pomáhaly Ukrajině s prováděním útoku.

„Je zřejmé, že zapojení Spojených států do bojů, jejich přímé zapojení, které má za následek smrt ruských občanů, musí mít následky. Jaké následky – to ukáže čas,“ řekl Peskov.

Na dotaz, zda po ukrajinském útoku na Sevastopol může Rusko začít sestřelovat americké drony nad Černým mořem, Peskov uvedl, že tuto odpověď by mělo poskytnout ruské ministerstvo obrany.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes podle TASS uvedlo, že si v souvislosti s útokem na Krym předvolalo americkou velvyslankyni v Moskvě Lynne Tracyovou. Zopakovalo rovněž tvrzení, že USA vedou hybridní válku proti Rusku a vyzbrojováním Kyjeva se fakticky staly účastníkem konfliktu.

Dále ministerstvo podle agentury Reuters uvedlo, že rakety ATACMS použité při nedělním útoku na Krym byly „naprogramovány specialisty Spojených států a naváděny na základě zpravodajských informací z amerických satelitů a nedalekého amerického průzkumného dronu“.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl, že Krym je okupovaným územím Ukrajiny, kde se odehrává plnohodnotná válka, kterou Moskva sama rozpoutala.

„Na Krymu nejsou a nemohou být žádné ‚pláže‘, ‚turistické zóny‘ ani další smyšlené známky ‚mírového života‘,“ napsal na telegramu. Dodal, že Rusko využívá poloostrov k útokům proti Ukrajině a schovává se při tom za civilisty. Ty označil za „civilní okupanty“.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com