Okamura obvinil Ukrajinu z arogance a Perebyjnise z drzosti

Kritická slova na adresu bývalého ukrajinského velvyslance v ČR Jevhena Perebyjnise i celé ukrajinské politické reprezentace použil dnes předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura ve Sněmovně. Perebyjnis podle něj má „přestat bejt drzej“ a ukrajinská reprezentace je arogantní a vměšuje se podle něj do vnitřních věcí ČR. Důvodem Okamurových slov byl Perebyjnisův úterní výrok na twitteru, který zněl: „Akutní záchvaty ukrajinofobie jsou obvykle symptomem chronické kolaborace.“ Perebyjnis ve svém statusu nikoho nejmenoval a víc neuvedl, ale jeho slova se objevila po Okamurově úterním sedmihodinovém projevu ve Sněmovně, v němž mimo jiné obvinil vládu z „ukrajinizace české společnosti“.

„Ten (Perebyjnis) se do mě navezl, když jsem kritizoval ukrajinizaci České republiky. A za tím si stojím za tímto výrokem,“ řekl dnes Okamura. „Ať přestanou kecat do našich věcí, tenhleten člověk, a věnujou se svojí korupci,“ prohlásil také. Připomínal problémy Ukrajiny s korupcí a tvrdil, že Perebyjnis hájil banderovce, tedy příslušníky ukrajinských nacionalistických bojůvek za druhé světové války.

Okamura to zdůvodnil tím, že v roce 2018 zaslal Perebyjnis dopis České televizi, ve kterém protestoval proti odvysílání polského filmu Volyň režiséra Wojciecha Smarzowského, který zachycuje polský pohled na genocidu na Volyni, při které byly za druhé světové války zabity desítky tisíc polských občanů banderovci. Podle Perebyjnise některé „zavádějící a nepravdivé záběry z filmu hodně Ukrajinců považuje za urážející“. Okamura ujišťoval, že nemá nic proti Ukrajincům, ale je proti těm, kteří banderovce a jejich tehdejšího vůdce Stěpana Banderu obhajují.

Okamura v úterý ve svém projevu před Sněmovnou vyčítal české vládě pomoc Ukrajině sužované ruskou válečnou agresí. Obvinil českou vládu z toho, že je pro ni Ukrajina na první místě. „Už toho máme dost, už toho mají lidi dost, té vaší Ukrajiny pořád dokola. Pořád jenom Ukrajinci, Ukrajinci,“ prohlásil ve svém sedmihodinovém projevu. „Pro Fialovu vládu je prioritou Ukrajina a české občany jste hodili přes palubu. Pro nás v SPD je prioritou český občan,“ řekl v jiném místě svého projevu.

  V noci na dálnicích v ČR přibývají fatální nehody

Perebyjnis byl velvyslancem v Praze od roku 2017 do loňského roku, kdy ho odvolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nyní působí na tamním ministerstvu zahraničí.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com