Na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec do Prahy příští týden přijede asi deset premiérů a prezidentů a dvacítka ministrů obrany a zahraničí nejen z Evropy, ale i z Blízkého východu či jihovýchodní Asie. V rozhovoru to ČTK řekl zakladatel a ředitel Globsecu Róbert Vass.
Nevládní organizace Globsec, která 19. ročník konference pořádá, oznámila v březnu přesun akce z Bratislavy do Prahy, záštitu nad ní převzal prezident Petr Pavel. Konferenci, která se uskuteční od 30. srpna do 1. září v hotelu Hilton, navštíví asi 2000 hostů z více než 70 zemí.
Vass uvedl, že účast potvrdili například dánská premiérka Mette Frederiksenová, finský prezident Alexander Stubb, představitelé pobaltských států či lídři balkánských zemí. Z českých politiků vystoupí na konferenci Pavel, premiér Petr Fiala (ODS) nebo ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Účast přislíbili také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministři pro evropské záležitosti Martin Dvořák, průmyslu a obchodu Jozef Síkela (oba STAN), pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Rok 2024 je podle ředitele Globsecu speciální nejen symbolikou a oslavami 20 let členství v Evropské unii a 25 let v Severoatlantické alianci, ale také mnoha důležitými volbami v Evropské unii, Spojených státech či například ve Francii.
„Zároveň na našich východních hranicích jsou testované základy naší bezpečnosti. Válka, kterou Rusko začalo před dvěma lety. Jejím cílem je nejen překreslit mapu Evropy, ale i změnit základní principy evropské a světové bezpečnosti,“ podotkl Vass. Mezinárodní pořádek je testovaný i v jiných částech světa – na Blízkém východě, v Jemenu či jihovýchodní Asii. Konference Globsec má v takto mimořádně složitém období působit jako platforma pro dialog mezi politickými lídry, experty i novináři.
V rámci konference by mělo také vzniknout centrum pod vedením generála Johna Allena, jenž byl v minulosti poradcem amerického prezidenta Baracka Obamy pro boj s Islámským státem, řekl Vass. Centrum má podle něj podporu například prezidenta společnosti Microsoft Brada Smithe.
„Cítíme, že změny v technologiích, umělé inteligenci jsou tak rapidní, že mají zásadní dopad na naši národní bezpečnost, demokratické procesy,“ uvedl Vass. Centrum by mělo přinášet výstupy o tom, jakým způsobem lze využít technologie pro národní bezpečnost. Podle šéfa Globsecu se má jednat o síť spojující technologické a politické lídry z Evropy, Spojených států a dalších částí světa.
V předvečer konference se na pražské Štvanici uskuteční koncert, na němž vystoupí například zpěvačka Aneta Langerová nebo kapely November 2nd a Velvet Underground Revival. S nápadem podle Vasse přišel český přípravný výbor, v němž jsou například bývalí diplomaté Michael Žantovský a Petr Kolář.