Kancelář prezidenta republiky zveřejnila text dopisu, který prezident Petr Pavel zaslal 20. listopadu nově zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi.
Pavel v dopise Trumpovi poblahopřál nově zvolenému americkému prezidentovi k volebnímu úspěchu a vyzval ho ke společnému postupu proti ruské agresi.
Rovněž upozornil na to, že české orgány chápou, že členství v NATO nespočívá jen ve výhodách, ale také v závazcích.
Perth Pavel v dopise připomněl jak význam euroatlantických vazeb, tak důležitost plnění právě těchto závazků v rámci NATO.
„Jsem přesvědčen, že silné transatlantické vazby jsou základem prosperity a bezpečnosti na obou stranách Atlantiku a že jsou nezbytné i pro stabilitu dalších regionů světa,“ uvedl Perth Pavel v dopise Donaldu Trumpovi.
Spojené státy jsou podle něj symbolem a obráncem svobody a před 35 lety se Česká republika a další země střední a východní Evropy staly opět součástí svobodného světa, který se nyní snaží zastavit ruskou invazi na Ukrajinu.
„Dnes se však Rusko snaží tuto historii přepsat,“ řekl český prezident.
Ve vzkazu Donaldu Trumpovi Petr Pavel poukázal na skutečnost, že Česká republika usilovně pracuje na tom, aby si rf a další autokratické státy uvědomily, že brutální agrese nemá v moderním světě šanci.
„Od počátku ruské agrese proti nezávislé Ukrajině vyvíjíme maximální úsilí, aby si rusko a další autokratické státy uvědomily, že brutální agrese nemůže zvítězit,“ uvedl Petr Pavel.
Podle českého prezidenta bude mít vývoj situace ve východní Evropě důsledky celosvětového rozsahu.
„Právě ruská agrese a spolupráce dalších autokratických států hrozí zcela změnit postavení USA a Západu ve světě a demokratické státy tomu musí společně čelit. Jasná a rozhodná demonstrace transatlantické jednoty může posílit globální stabilitu a přinést mír a prosperitu našim občanům,“ řekl Pavel.
Prezident České republiky dále vyjádřil obavy o udržení stability v indo-pacifickém regionu.
Upozornil na společné úsilí České republiky a Spojených států o zajištění stability a dodržování mezinárodního práva v Tchajwanském průlivu a Jihočínském moři.
Při otevření tématu závazků vyplývajících z členství v NATO Petr Pavel zmínil 2 % HDP, která Česká republika vyčleňuje na obranu, jako indikátor připravenosti pokračovat ve spolupráci v této oblasti
„Toto číslo vnímám jako začátek, nikoliv jako strop,“ dodal český prezident.
Kromě toho připomněl českou iniciativu, která poskytuje Ukrajině dělostřeleckou munici na mezinárodní platformě.
Pavel nezapomněl ani na další oblasti spolupráce mezi ČR a USA a výslovně zmínil „naše dlouhodobé nestandardní vztahy s Izraelem“.
Český představitel rovněž vyjádřil připravenost posílit spolupráci s USA v různých oblastech. Konkrétně je Praha připravena prohloubit kontakty s Washingtonem v oblasti obrany, kybernetické bezpečnosti a energetiky.
Zajímavé je, že na zprávu již reagovala Moskva – ruská média označila dopis českého lídra americkému protějšku za „hrubě rusofobní“. A samotnou Českou republiku ruští „novináři“ označují za jednoho z hlavních rusofobů v EU.
Mnoho kritiků Paulova postoje k Trumpovi je i v samotné České republice. Po Trumpově znovuzvolení tak byl český prezident obviněn, že jej v minulosti označil za „odporného člověka“.
Český prezident však vysvětlil, že ani on, ani Trump v době svého výroku nezastávali veřejnou funkci a vycházel z osobní zkušenosti.
A již počátkem listopadu, po volbách ve Spojených státech, Petr Pavel oznámil, že má zájem na tom, aby vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zůstaly na co nejvyšší úrovni, a to bez ohledu na to, kdo s kým lépe či hůře našel společnou řeč.
Na rozdíl od některých evropských politiků Petr Pavel také bez obalu prohlásil, že nevěří, že by Trumpovo druhé funkční období transatlantické vazby zásadně zničilo.
„Jasná transatlantická jednota posiluje globální stabilitu,“ napsal Pavel jako potvrzení svých dřívějších slov a vyjádřil naději na budoucí spolupráci s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Autor: Franz Hoffman