Trumpův kabinet nabízí mix ideologií a osobností, píše americký tisk

Politici i lidé známí z televize, „jestřábi“ zahraniční politiky i méně předvídatelné hlasy, miliardáři i kongresmanka podporující odbory. Složení kabinetu navržené nastupujícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem v sobě skrývá pestrou škálu ideologií a kariér, hodnotí přední americká média. Nominace do klíčových vládních pozic podle tisku vyvolávají nejasnosti ohledně politiky nové administrativy.

Trump s obsazováním vlády nijak neotálel a během necelých 20 dní od voleb oznámil své volby do 20 klíčových rolí včetně lídrů všech 15 ministerstev. Postupoval rychleji než po svém prvním zvolení před osmi lety a v některých případech volil velmi neobvyklé kandidáty.

Post ministra obrany nabídl bývalému vojákovi a moderátorovi televize Fox News Peteovi Hegsethovi, který nemá žádné zkušenosti s řízením vládní agentury, svého osobního právníka Todda Blanche zase navrhl do funkce náměstka na ministerstvo spravedlnosti. Za tradiční volby jsou naopak označovány nominace senátora Marca Rubia na ministra zahraničí nebo guvernéra Douga Burguma na ministra vnitra. Vysokou funkci by v nové administrativě mohla mít také někdejší kongresmanka Demokratické strany Tulsi Gabbardová, v pozadí pak podle všeho hraje významnou roli miliardář Elon Musk, který je oficiálně pověřený přípravou rozsáhlých škrtů ve státní správě a regulacích.

„V prvním mandátu se (Trump) obklopil konzervativnějšími osobnostmi a výsledky vypovídaly o tom, že jsme většinou tahali za jeden provaz,“ řekl agentuře AP Marc Short, který byl personálním šéfem v kanceláři Trumpova prvního viceprezidenta Mikea Pence. „Tohle je rozmanitější,“ dodal. Podle zpravodajského webu Axios je možné, že Trumpem vybraný tým je „nejvíce ideologicky rozmanitým kabinetem moderní éry“.

AP jako příklad názorového nesouladu uvádí Rubia, který hlasitě vystupuje proti autoritářským režimům po celém světě a nyní by mohl být vrchním diplomatem prezidenta, „který chválí autokratické lídry jako Vladimira Putina v Rusku a Viktora Orbána v Maďarsku“. Možná zahraniční politika nové vlády byla podle webu Politico o víkendu předmětem spekulací na bezpečnostním fóru v kanadském Halifaxu.

  Trump řekl, že opustí Bílý dům, pokud volitelé zvolí Bidena

„Marco Rubio je ministrem zahraničí, bude ale Trump ohledně Ukrajiny naslouchat Elonu Muskovi? Bude mít v přístupu k NATO poslední slovo (navržený poradce pro národní bezpečnost) Mike Waltz nebo (Trumpův syn) Donald Trump mladší nebo (komentátor) Tucker Carlson?“ tázal se jistý diplomat členské země NATO.

Nový „nepředvídatelný prvek“ přinesla podle deníku The Wall Street Journal nominace kongresmanky Lori Chavezové-DeRemerové na post ministryně práce. Politička z Oregonu je vzácným příkladem stoupence odborů v Republikánské straně, která je vůči nim dlouhodobě nepřátelská. Nyní bude Chavezová-DeRemerová v kabinetu po boku miliardářů či bývalých guvernérů, kteří nechtějí pracovníkům usnadňovat kolektivní jednání, uvádí AP.

Jedním z těchto miliardářů je investor Scott Bessent, kterého si Trump vybral jako ministra financí. Jako jeden ze svých hlavních cílů označil boj proti stále vyššímu státnímu dluhu, bude však v administrativě prezidenta, který slibuje nové snižování daní, lepší služby pro bývalé vojáky a zároveň žádné škrty v sociálních dávkách, státním zdravotním pojištění a v armádním rozpočtu.

Deník The New York Times (NYT) ve své analýze označil Bessenta za lídra týmu uvnitř nové administrativy, jehož cílem je „uklidnit trhy“. Jde podle něj o jednu z nejméně tří „zřetelných frakcí“ ve vznikající vládě. Dalšími dvěma jsou „tým pomsty“, který dostane na starost ministerstvo spravedlnosti, ozbrojené a zpravodajské složky, a „tým pro zeštíhlení vlády“ vedený Muskem a dalším podnikatelem Vivekem Ramaswamym.

„Je tady více ideologické rozmanitosti, než jsem čekal,“ řekl o navržených členech vlády historik Michael Beschloss, který se specializuje na americké prezidenty. Podle NYT je názorová rozmanitost ve vládě obecně vnímána pozitivně, otázkou ale zůstává, jak velké napětí bude vznikat mezi motivacemi jednotlivých aktérů ve druhé Trumpově administrativě.

„Takováto nepředvídatelnost je v jádru Trumpovy politické identity. Je někdejší hvězdou žánru reality show, který již jednou obrátil Washington vzhůru nohama, a nyní se vrací k moci s velkými a někdy protichůdnými sliby, které přesvědčily voliče… že to všechno udělá znovu,“ dodává AP.

  Macron po setkání s Abbásem: Útok Hamásu je katastrofa pro Izrael i Palestince

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com