V Británii a Německu začínají na lidech testovat vakcíny proti koronaviru

Vědci z Oxfordské univerzity začali na lidech testovat vakcínu proti koronaviru. Doufají, že by látka mohla být dostupná veřejnosti již letos na podzim, informovala agentura AFP. Podle řady odborníků je však naděje na takto rychlý vývoj účinného očkování a výrobu dostatečného množství dávek velice nízká. Testy očkování na lidech jsou už povolené i v Německu.

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese je vyvinutí vakcíny jedinou cestou pro návrat do „normality“. Před pandemií se dá jinak bránit jen společenskými omezeními, která však silně narušují ekonomický život.

Na vývoji vhodných protilátek nyní pracuje po celém světě asi stovka týmů, z nichž se již sedm posunulo do stadia testů na lidech. Účinnost svých preparátů zkouší vědci v Číně, ve Spojených státech a na konci měsíce by měli začít také jejich němečtí kolegové.

Oxford mluví o osmdesátiprocentní šanci na úspěch

V první fázi testu na Oxfordské univerzitě se má vyzkoušet, zda je nově vyvinutá vakcína bezpečná a účinná. Vědci ji podají 1112 dobrovolníkům, z nichž polovina dostane placebo, tedy látku bez účinku. Deset účastníků dostane dvě dávky vakcíny v rozestupu čtyř týdnů.

Podle týmu profesorky Sarah Filbertové je osmdesátiprocentní šance, že bude vakcína fungovat. Pokud se ukáže, že skutečně proti koronaviru zabírá, chtěli by vědci vyrobit do září milion dávek a od podzimu zajistit její všeobecnou dostupnost.

Hlavní zdravotnický poradce britské vlády Chris Whitty nicméně ve středu prohlásil, že šance na dostupnost účinné vakcíny ještě letos je „neuvěřitelně slabá“. „Myslím, že musíme být v tomto směru realisté –⁠ budeme muset spoléhat na jiná opatření, společenská, která jsou samozřejmě velice rušivá,“ prohlásil Whitty.

Britská vláda ve světle kritiky svého postupu proti pandemii zřídila speciální štáb, který má koordinovat výzkum a následnou masovou výrobu vakcíny proti koronaviru. Kromě látky vyvíjené vědci z Oxfordské univerzity podporuje také snahy vědců z univerzity Imperial College, jejichž vakcína, založená na jiném principu než u kolegů z Oxfordu, by měla do testovací fáze na lidech vstoupit v červnu.

  Johnson promluví k ukrajinskému parlamentu, oznámí další pomoc

Německá snaha o vakcínu

Tento týden oznámila německá společnost BioNTech, že začne také ona testovat její vakcínu na lidech. V první fázi bude podána dvěma stovkám lidí, všichni musí být zcela zdraví a ve věku 18 až 55 let.

Společnost sídlící v Míšni oznámila, že pokud se prostředek v této první fázi trvající tři až pět měsíců osvědčí, ráda by přešla na rozsáhlejší testy na několika tisících osobách –⁠ cílem je mít hotovou a použitelknou vakcínu nejpozději do jednoho roku.

Testy této látky budou probíhat i ve Spojených státech, kde se o to postará farmaceutická společnost Pfitzer, která se stala partnerem projektu. BioNTech si už také zajistil financování pro asijský trh; díky 135 milionům dolarů od šanghajského investora, společnosti Fosun.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com