Izrael zahájil v Pásmu Gazy rozsáhlou pozemní operaci

Izraelská armáda v noci na dnešek zřejmě zahájila dlouho očekávanou pozemní operaci v Pásmu Gazy, jejímž cílem je zničit palestinské hnutí Hamás. Ministr obrany Joav Galant řekl, že Izrael přešel do nové fáze války. Noční pozemní vpád na sever Gazy byl dosud nejrozsáhlejší, jaký armáda provedla od útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, a podle Galanta potrvá do odvolání. Pásmo Gazy v noci také čelilo nejspíš nejsilnějšímu bombardování od 7. října a po přerušení telekomunikačního spojení v této malé oblasti s více než dvěma miliony lidí panuje podle reportéra BBC chaos. Stále větší strach mají i rodiny rukojmích unesených Hamásem, které dnes vyzvaly izraelskou vládu, aby se s nimi sešla a vysvětlila jim, zda zesílení úderů neohrozí životy jejich blízkých.

„Přešli jsme do nové fáze války. Dnes v noci se země v Gaze otřásla. Útočili jsme nad zemí i pod zemí, útočili jsme na teroristy na všech úrovních a všude,“ řekl dnes ministr Galant. Už před ním mluvčí armády Daniel Hagari řekl, že armáda v noci zneškodnila další dva velitele Hamásu, jeden velel vzdušným jednotkám a druhý námořním. Armáda podle něj v noci zasáhly na 150 podzemních cílů Hamásu.

Podle několika svědectví citovaných agenturou AFP izraelská armáda bombardovala mimo jiné okolí nemocnice Šífa v Gaze a takzvané indonéské nemocnice v Bajt Lahíja na severu pásma. V pátek večer armádní mluvčí řekl, že v nemocnici Šífa má Hamás „velitelská střediska“, což Hamás popřel.

Pásmo Gazy čelí od 7. října kromě bombardování i totální blokádě, Izrael mu odstřihl elektřinu a dodávky vody, potravin, léků i paliva, které přitom potřebují nemocnice pro výrobu elektřiny a fungování životně důležitých přístrojů pro tisícovky zraněných. Od pátečního večer nefunguje v oblasti ani internet a mobilní telefony, lidé nemají zprávy o svých blízkých a například řidiči sanitek jezdí pro raněné jen podle toho, kde slyší exploze. Některá média mají kusé informace díky satelitním telefonům.

  Kanada nařídila konfiskaci ruského nákladního letadla. Předá ho Ukrajině

„Za takových okolností není možná evakuace pacientů ani bezpečné vyhledání úkrytu. Sanitky se kvůli nefunkční elektrické síti nemohou dostat ke zraněným,“ upozornil dnes šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus, který opět vyzval k okamžitému jednání o příměří. K tomu dnes znovu vyzývali lidé i na propalestinských demonstracích, jedna z nich se konala například v Londýně.

Kvůli rozsáhlému protestu muselo být v pátek večer místního času (v noci na dnešek SELČ) uzavřeno centrální nádraží v New Yorku, kde lidé v nádražní budově požadovali příměří mezi Izraelem a Hamásem. Podle Reuters tuto demonstraci zorganizovala židovská skupina. „Odmítáme, aby naše bolest byla využívána k ospravedlnění útoků proti jiným lidem,“ řekl jeden z účastníků akce. Narážel tak na útok Hamásu na Izrael ze 7. října, který si vyžádal podle izraelských statistik vyžádal na izraelské straně na 1400 obětí, včetně dětí. Odvetné izraelské útoky na Pásmo Gazy připravily podle dnešních zpráv Hamásem ovládaných úřadů o život více než 7700 Palestinců, včetně asi 3500 dětí.

Pozemní operace v Pásmu Gazy dnes odsoudilo mimo jiné saúdskoarabské ministerstvo zahraničí. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk uvedl, že OSN obává, že pozemní operace si v případě dalšího rozšíření může vyžádat další tisícovky civilních obětí.

Na přerušení telekomunikačního spojení v Pásmu Gazy po výzvách řady uživatelů sociálních sítí reagoval dnes americký miliardář Elon Musk, který oznámil, že jeho satelitní komunikační systém Starlink poskytne své služby mezinárodně uznaným humanitárním organizacím v Pásmu Gazy. Podle experta Marka Owena Jonese z univerzity v katarském Dauhá se to ale zřejmě nepovede. „Zaprvé v Gaze nejsou terminály pro tuto službu, za druhé Izrael kontroluje, co se do Gazy dostane, a pokud by se tam i Starlink dostal, jak bude napájen? V Gaze teď není palivo,“ řekl Jones televizi Al-Džazíra.

  Čekání na vítěze v USA provází dezinformace o volebních podvodech

Izraelská armáda přechází k nové fázi války, operuje na zemi

Izraelská armáda přechází k nové fázi boje s islamistickým hnutím Hamás, v Pásmu Gazy nyní operují izraelské pozemní síly. Potvrdil to dnes podle agentury Reuters náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi. Dosažení cílů války podle něj vyžaduje pozemní operaci.

„Tato válka má své fáze a dnes přecházíme k další z nich. Naše síly v současnosti v Pásmu Gazy operují na zemi,“ cituje Haleviho Reuters.

Šéf armády řekl, že na straně nepřítele jsou stovky mrtvých a byla také zničena jeho infrastruktura. Zničit nepřítele nelze, aniž bychom vstoupili na jeho vlastní území, zdůraznil Halevi. Řekl také, že pozemní síly provádějí „důležité a komplexní“ operace.

Jako jeden z cílů izraelské operace označil šéf generálního štábu záchranu rukojmích, které stále zadržuje Hamás. Učiníme, co můžeme, abychom rukojmí dostali zpátky, řekl Halevi podle Reuters.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com