Koruna zpevnila k dolaru, vůči euru zůstala na 24,64 Kč/EUR

Koruna na konci pracovního týdne stagnovala k euru a zpevnila vůči dolaru. Kurz k euru dnes zůstal na 24,64 Kč/EUR, k dolaru si česká měna oproti předchozímu závěru polepšila o osm haléřů a okolo 17:00 se obchodovala za 23,29 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza posílila, zpevnila většina hlavních emisí.

Koruna se vůči euru v posledních dnech pohybuje na nejslabších hodnotách za poslední víc než rok. Dnešní kurz nijak neovlivnilo čtvrteční zasedání měnového výboru Evropské centrální banky (ECB), který podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změny na 4,5 procenta. Přerušil tak nejdelší sérii zvyšování úrokových sazeb ve své 25leté historii.

Víc českou měnu zřejmě ovlivní výsledky zasedání bankovní rady České národní rady příští čtvrtek. „Většina analytiků předpokládá, že ještě na tomto zasedání se udrží základní úroková sazba na sedmi procentech, vyloučené ale není ani její pomalé snižování. Tento stav vnáší do trhů s českou korunou určitou nervozitu, právě vzhledem k předchozím projevům centrálních bankéřů, kteří v zásadě nevyloučili žádnou z možností,“ uvedl dnes analytik společnosti Purple Trading Jaroslav Tupý.

Burzovní index PX v pátek stoupl o 0,41 procenta na 1351,29 bodu. Polepšila si většina hlavních emisí, například akcie bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Výrazný propad postihl akcie lékáren Pilulka, jejichž cena klesla téměř o devět procent. Dostala se tak na nejnižší cenu za celou dobu obchodování akcií firmy na burze.

V největším objemu se obchodovalo s akciemi energetické firmy ČEZ, které pouze stagnovaly na ceně 1003 korun. Další tři nejobchodovanější emise – cenné papíry bankovní skupiny Erste, Komerční banky a Moneta Money Bank – ale zpevnily. Akcie Erste zdražily o 0,79 procenta na 805,50 koruny, akcie Komerční banky o 0,75 procenta na 670 korun a akcie Monety o 0,69 procenta na 87,90 koruny.

  Pohonné hmoty dál zdražují, benzin je nad 40 Kč/l, nafta se blíží k 39 Kč/l

Nejvýraznějšího růstu z hlavních emisí dosáhly cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, a to o 0,88 procenta na 16.000 korun. Naopak největší propad zaznamenaly akcie lékárenské sítě Pilulka, které zlevnily o 8,78 procenta na 270 korun. Jsou tak nyní nejlevnější od konce října roku 2020, kdy se s nimi začalo na pražské burze obchodovat.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Pátek kolem 17:00
Kč/EUR 24,64 24,64
Kč/USD 23,37 23,29

Zdroj: Patria Online

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com