Senátní sociální výbor doporučil schválit beze změn vládní důchodovou reformu, která počítá s růstem věku odchodu do penze o měsíc ročně až do 67 let věku. Podpořili to dnes čtyři zástupci koaličních frakcí ze šesti přítomných členů výboru. Spor o předčasné důchody pro rizikové profese chce výbor řešit dodatečně, když úpravu přislíbilo připravit do konce roku ministerstvo financí. Senát jako celek bude o reformě rozhodovat ve středu.
Sněmovna hlasy koalice ve vládní novele omezila ze 125.000 na přibližně desetinu okruh pracovníků v náročných profesích s nárokem na dřívější odchod do penze bez jejího krácení. Týkat se má zhruba 12.000 lidí v nejrizikovější čtvrté kategorii. Zaměstnavatel by za ně platil o pět procentních bodů vyšší odvody. Za pracovníky ze třetí kategorie, kteří jsou vystaveni nadměrné fyzické zátěži, vibracím, velkému chladu či teplu, by měli zaměstnavatelé podle chystaného návrhu koalice povinně přispívat čtyřmi procenty mzdy do třetího penzijního pilíře na individuální účty.
Senátorka Hana Kordová Marvanová z klubu ODS a TOP 09 kvůli tomu reformu jako jediná z klubu vládních stran nepodpořila. Podle ní by bylo lépe obě změny prosadit současně, nikoli nejdříve omezit počet pracovníků s nárokem na předčasný důchod. Obává se, že pro chystaný návrh nebude dostatečná podpora mezi sociálními partnery, neboť s ním nesouhlasí ani Hospodářská komora ČR jako zástupce zaměstnavatelů.
Pirátská senátorka Adéla Šípová navrhoval okruh pracovníků v rizikových profesích rozšířit i na zdravotníky, slévače, svářeče či obráběče kovů, celkem na zhruba 450.000 lidí, tedy počet, který omezila už vláda ve svém návrhu. Souhlasil s tím i Tomáš Navrátil (ANO), pokud by se nepovedlo prosadit alespoň obnovení vládou navrhovaného omezení na 120.000 lidí.