Schůzka zástupců slovenské vlády, Ukrajiny a Evropské komise ohledně zastavení tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu na Slovensko v úterý v Bruselu nebude. ČTK o tom dnes informoval úřad slovenské vlády. EK se podle něj rozhodla naplánované jednání zrušit, protože se nezúčastní zástupci ukrajinské strany. Komise hledá náhradní termín schůzky.
Ukrajina, která se od února 2022 brání rozsáhlé ruské vojenské agresi, minulý týden podle očekávání zastavila přepravu ruského plynu přes své území, a to po vypršení příslušného kontraktu mezi ruským podnikem Gazprom a ukrajinským Naftohazem. Krok už předem a také následně ostře kritizoval slovenský premiér Robert Fico, který v reakci pohrozil možným zastavením dodávek elektrické energie na Ukrajinu a také snížením podpory lidí z Ukrajiny, kteří se před válkou uchýlili na Slovensko.
Fico tvrdil, že zastavením tranzitu plynu přes Ukrajinu Slovensko přijde o téměř půl miliardy eur (12,6 miliardy korun) na poplatcích za přepravu suroviny. Řešením podle něj je obnovení dodávek plynu z Ukrajiny nebo kompenzace uvedeného finančního výpadku.
Slovensko hlavně v minulosti zajišťovalo tranzit ruského plynu dál do západní Evropy a tuto surovinu z Ruska také kupovalo. Objem přepraveného plynu přes Slovensko se snižoval už před ruskou invazí na Ukrajinu, následně prudce klesl. Tranzit plynu na Slovensku zajišťuje polostátní firma Eustream, ve které má podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského.
Největší prodejce zemního plynu na Slovensku, státem kontrolovaná společnost Slovenský plynárenský priemysel (SPP), dříve uzavřel kontrakty s předními energetickými firmami v zájmu diverzifikace dodávek plynu. Společnost minulý týden uvedla, že tyto alternativní dodávky by byly dražší než ruský plyn, a to hlavně kvůli poplatkům za přepravu plynu.