Ukrajinská protiofenziva bude útočit na značně vyčerpané ruské síly, říká generál Petraeus

Deník Kyiv Independent přinesl rozhovor s americkým generálem ve výslužbě Davidem Petraeusem. Mluvil s ním na bezpečnostní konferenci, kterou 31. května v Kyjevě pořádala organizace Cipher Brief. Generál se podělil o své názory na současný stav války a na očekávanou protiofenzivu ukrajinských jednotek.

Petraeus je čtyřhvězdičkový americký generál, který velel ve dvou válkách. Vedl mnohonárodní síly v Iráku a Afghánistánu a v letech 2011⁠–2012 působil jako ředitel CIA. Na Ukrajině byl mnohokrát ještě před začátkem ruské invaze v roce 2022.

Generál Petraeus soudí, že nyní se válka na Ukrajině poté, co Rusové nedosáhli cílů své zimní ofenzivy, dostala do jakéhosi přechodného období. Rusům se obtížně podařilo dobýt Bachmut, kde nejspíše přišlo o život několik desítek tisíc ruských vojáků a násobný počet jich byl zraněn. Předtím Rusko prohrálo bitvy u Kyjeva a Černihova a podzimní kampaň donutila ruské síly stáhnout se z části Chersonské oblasti. Ukrajinci mají za sebou měsíce příprav na protiofenzivu.

„Tato protiofenziva bude útočit na značně vyčerpané ruské síly. Utrpěly těžké ztráty. V mnoha případech bojují v liniích nepřetržitě rok nebo déle. Neprovádějí výměnu jednotek – což je ale právě to, co by se dělat mělo. Nestahují své jednotky, aby je po ztrátách obnovili, a jen do nich sunou špatně vycvičené a vybavené individuální náhradníky,“ říká generál.

Podle něj nejsou ruští vojáci disciplinovaní a dobře vedení. Kultura velení v ruské armádě je velmi direktivní, shora řízená, takže chybí soudržnost a disciplína malých jednotek. To je opakem ukrajinského přístupu.

Petraeus je přesvědčen, že Ukrajinci dosáhnou úspěchu pomocí kombinovaného účinku zbraní.

„Jedná se o tanky podporované pěchotou, která zabrání zásahu protitankových řízených střel a pomocí dělostřelectva a minometů udrží nepřítele na uzdě. Ve hře jsou i drony, které poskytují možnost přesných úderů s využitím přesného dělostřelectva a raket a střel, které byly Ukrajině poskytnuty,“ soudí generál. „Je to velmi složité a vyžaduje to velmi dobré velení a řízení. A musíte to dirigovat, je to trochu jako symfonie. Musíte dosáhnout toho, aby všechny jednotlivé složky hrály svou roli.“

  Za druhé světové také lidé nehleděli na výplatu, vzkázal šéf ruským stávkujícím

Bude to náročné, protože frontová linie je dlouhá dva tisíce kilometrů. Kde protiofenziva začne, nechce Petraeus spekulovat. Často se hovoří o přerušení pozemní komunikace, která spojuje Rusko s anektovaným Krymem. Toho lze podle generála dosáhnout na různých místech a různými způsoby. Domnívá se, že bychom se neměli ptát, zda se má Ukrajina pustit do vojenského osvobození Krymu, ale spíš se tázat: „Jak lze Krym osvobodit?“

Rusko podle Petraeuse ještě ekonomicky vzdoruje, a ačkoliv je kvůli sankcím v recesi a propadlo se o deset let zpět, stále má značnou kapacitu.

„Z dlouhodobého hlediska má Rusko velké problémy. Přišlo o své nejlepší a nejchytřejší lidi. Během loňské podzimní mobilizace opustilo zemi více mužů ve vojenském věku, než se jich hlásilo na odvodních místech,“ popisuje generál ruské problémy. Pořád je ale tato země velmocí a Putin se nejspíš domnívá, že by mohl Ukrajince, Evropany a Američany zvládnout. „Když se Putin podívá do zrcadla, stále ještě nevidí vůdce, který pro svou zemi učinil katastrofálně špatné rozhodnutí.“

Připouští, že pro Ukrajince je frustrující, že se dlouho uvažuje, co všechno jim ještě dodat: tanky, střely, letadla… Nakonec k dodávkám dojde, avšak se zpožděním.

„V tomto ohledu vlastně sdílím frustraci ukrajinského lidu. Ale také si myslím, že musíme uznat, že zbraně, munice a další materiál a pomoc v hodnotě 38 miliard dolarů jsou něčím až nepředstavitelným. Abychom byli spravedliví, ukrajinští představitelé to ve svých prohlášeních vždy velmi oceňují, těsně předtím, než řeknou: ‚Ale mimochodem, ještě bychom potřebovali tohle.‘ Bylo nevyhnutelné, že Ukrajině poskytneme tanky M1. Bylo nevyhnutelné, že jsme se chystali poskytnout HIMARS. Bylo nevyhnutelné, že poskytneme dálkové zbraně. Bylo nevyhnutelné, že budeme muset poskytnout západní stíhačky. Myslím, že teď je nevyhnutelné, abychom jim dali ATACMS (americké balistické střely s doletem až 300 kilometrů, pozn. red.),“ říká Petraeus.

  Gruzínská vládní strana po protestech stáhla zákon o zahraničních agentech

Je ale potřeba udělat ještě jeden krok a dát Ukrajině najevo, že jednou bude členem NATO. Už teď Ukrajina „v mnoha ohledech bojuje ve válce NATO za NATO“. A pro NATO je hrozbou pouze jedna země a to je ta, se kterou Ukrajina na východě sousedí.

Zdroj: Forum24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com