Telefonické rozhovory Putina a Trumpa: co je v sázce?

Dnes 18. března proběhne telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Putinem. Tento rozhovor by mohl být klíčovým momentem při hledání způsobů, jak ukončit ruskou válku proti Ukrajině.

Obě strany k rozhovoru přistupují s určitými cíli a strategiemi a jeho výsledek by mohl mít významný dopad na další průběh konfliktu.

S jakým cílem přistupují k rozhovorům Spojené státy?

Trumpova administrativa usiluje o dosažení 30denního příměří, které by mohlo být prvním krokem k dlouhodobé mírové dohodě. Americká strana již s Ukrajinou vedla řadu rozhovorů, jejichž výsledkem byl souhlas Kyjeva s dočasným příměřím.

Prezident Trump na své sociální síti Truth Social napsal, že hlavní body možné dohody mezi Ukrajinou a Ruskem již byly dohodnuty, ale sporné body zůstávají. Jedním z nich je osud území obsazených ruskými vojsky.

Mluvčí Bílého domu Caroline Leavittová zdůraznila, že USA jsou připraveny vyvinout na Moskvu tlak v případě odmítnutí příměří. Trump zejména zvažuje uvalení nových sankcí. Washington si však uvědomuje, že k dosažení dohody bude možná nutné učinit ústupky.

Podle Semaforu by jedním z možných kompromisů mohlo být uznání Krymu jako ruského území a také jednání o kontrole nad Záporožskou jadernou elektrárnou, největší evropskou jadernou elektrárnou, která je pod ruskou okupací.

Co chce Rusko?

Kremelský diktátor přistupuje k jednání pragmaticky. Moskva již prohlásila, že jakákoli mírová dohoda musí zohledňovat bezpečnostní záruky pro Rusko. Kreml trvá zejména na neutrálním statusu Ukrajiny a jejím odmítnutí vstupu do NATO.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško v rozhovoru pro list Izvestija uvedl, že Rusko požaduje „železné záruky“, které by vyloučily možnost vstupu Ukrajiny do aliance.

Kromě toho se Kreml „obává“, že by Ukrajina mohla využít příměří k přeskupení svých jednotek a posílení své obrany. Putin uvedl, že Rusko by mohlo souhlasit s 30denním příměřím, ale že by měly být projednány „nuance“, aby se zabránilo přezbrojení ukrajinských ozbrojených sil.

  Situace s covidem v Moskvě zhoršuje, zájem o očkování je však mizivý

Jak naznačují ruští političtí analytici, hlavním tématem rozhovorů bude frontová linie. Poznamenávají, že se bude jednat o demarkační linii, ale ani jedna strana nebude se svým postojem zcela spokojena.

Experti hovoří o několika možných scénářích vývoje událostí.

Podvlui, že nejžádanější pro všechny by mohla být dohoda o příměří. Pokud se Putin a Trump dohodnou, mohly by strany vyhlásit příměří na 30 dní s možností prodloužení.

Jedním z možných scénářů je také prodloužení jednání. Rusko se může pokusit získat čas tím, že bude pokračovat v nepřátelských akcích a zároveň povede dialog.

Eskalaci konfliktu nelze vyloučit. Pokud Trump zaujme tvrdý postoj, mohou USA zvýšit svou podporu Ukrajině, zatímco Rusko může zintenzivnit vojenské akce.

Kyjev ze své strany rovněž vytyčil své „červené linie“ při jednáních. Ukrajinské úřady se nehodlají vzdát dalších území a požadují propuštění všech válečných zajatců a deportovaných dětí.

Dnešní rozhovor mezi Putinem a Trumpem ukáže, zda je Rusko připraveno na kompromis, nebo bude trvat na svých podmínkách. Spojené státy naopak touží po rychlé dohodě, ale nejsou připraveny na úplné ústupky. Výsledek těchto rozhovorů by mohl být rozhodujícím momentem v rusko-ukrajinské válce a určit budoucnost Evropy a světa.

Autor: Franz Hoffman

Zobrazení : 6133

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com