Rusko zneužívá vraždu Charlieho Kirka k podkopání demokracie a jednoty Západu
Vražda amerického aktivisty Charlieho Kirka se stala okamžitě předmětem manipulací ze strany Moskvy. Kreml neváhal využít tuto tragédii k šíření narativů, jejichž cílem je oslabit podporu Ukrajině v americké společnosti a přesměrovat pozornost od vlastní odpovědnosti za agresi.
Ruští představitelé, včetně Dmitrije Medveděva a Kirilla Dmitrijeva, naznačují, že za násilím údajně stojí „proukrajinské síly“. Taková tvrzení nemají žádný reálný základ – jde jen o pokus vnést chaos, zasít pochybnosti a využít polarizace americké politiky.
Tento příklad ukazuje, že informační válka Ruska již dávno nepokrývá pouze Ukrajinu. Naopak, Moskva ji cíleně rozšiřuje do Spojených států a Evropy, aby podkopala důvěru v demokratické instituce, zintenzivnila politické konflikty a oslabila transatlantickou spolupráci.
Pro Českou republiku i naše evropské partnery je tento signál více než jasný: útok na Ukrajinu není izolovaný problém, ale součást širší strategie, jejímž cílem je rozdělit Západ a oslabit jeho schopnost reagovat společně.
Odpovědí proto nemůže být ústupky ani snížení podpory Ukrajině. Naopak – právě posílení naší jednoty a pokračující pomoc Kyjevu je nejlepším způsobem, jak zajistit bezpečnost celé Evropy a odolat ruské manipulaci.
Autor: Peter Jelen
