Tisíce lidí dnes opět demonstrovaly v gruzínském hlavním městě Tbilisi s požadavkem stažení kontroverzního návrhu zákona o zahraničním vlivu, který je podle kritiků inspirovaný Ruskem a jeho cílem je umlčet opozici. Informovala o tom agentura AFP.
Na náměstí Republiky v centru Tbilisi se shromáždilo asi 10.000 protestujících, kteří se poté vydali na pochod k parlamentu. Mnozí mávali vlajkami Evropské unie.
Návrh zákona od chvíle, kdy jej vládnoucí strana Gruzínský sen v polovině dubna předložila parlamentu, opakovaně přivedl do ulic tisíce Gruzínců. Vyvolal také obavy v Bruselu, který varoval, že přijetí tohoto typu zákona by mohlo zmařit šance Gruzie na vstup do EU.
Předchozí pokus o přijetí podobné normy loni ztroskotal v důsledku masivních protestů opozice.
„Úřady, které znovu předložily návrh ruského zákona, překračují rámec toho, co umožňuje ústava, mění směřování země a zrazují neměnnou vůli lidu,“ napsali organizátoři z řad lidskoprávních organizací a opozičních stran.
„Tento zákon, stejně jako tato vláda, je neslučitelný s historickým rozhodnutím Gruzie stát se členem Evropské unie,“ citovala AFP Niku Gvaramiu, vůdce opoziční strany Achali.
Normu kritici přirovnávají k ruským zákonům, které Kremlu umožnily rozdrtit opozici a potlačit nezávislá média. Ale podle šéfa gruzínské vlády je úkolem zákona zabránit „ukrajinizaci“ Gruzie.
Zákon byl zatím přijat v prvním čtení. Vládní strana má v parlamentu natolik silnou většinu, že je schopna přehlasovat i avizované veto hlavy státu Salome Zurabišviliové.
Gruzínský sen, který v pětimilionové kavkazské zemi vládne od roku 2012, jeho kritici obviňují z autoritářských sklonů a přílišné blízkosti k Rusku. Vládní strana podle průzkumů veřejného mínění zůstává nejoblíbenějším uskupením v zemi, i když její popularita od posledních voleb v roce 2020 zeslábla. Příští parlamentní volby mají být v říjnu.