ISW: Ukrajinci nepatrně postoupili v Rusku, u Pokrovsku některé vojáky stáhli

Ukrajinští vojáci nepatrně postoupili v ruské Kurské oblasti, zatímco nedávný postup Rusů na východoukrajinské město Pokrovsk zřejmě přiměl ukrajinské jednotky stáhnout se z některých pozic na tomto úseku fronty. Ve své nejnovější analýze bojů to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Ruským invazním silám se podle něj ale pravděpodobně nepodařilo Ukrajince u Pokrovska takticky obklíčit. Ukrajinští vojáci mezitím podle serveru The Kyiv Independent a ruské služby BBC oznámili, že zahájili protiútok v Charkovské oblasti.

Třetí samostatná útočná brigáda ukrajinské armády tvrdí, že na jednom úseku fronty na severovýchodě Ukrajiny postoupila téměř o dva kilometry čtvereční. Její velení neupřesnilo kde a jasné není ani načasování či rozsah operace. Frontová linie se v Charkovské oblasti táhne částečně na jejím východě a v květnu Rusové obnovili ofenzivu na jejím severu, kde dobyli několik obcí, než je Ukrajina zastavila.

„Hlavním úkolem operace bylo srazit útočný potenciál 20. armády Ruské federace. V současné době je tento úkol splněn,“ uvedl ve čtvrtek velitel brigády Andrij Bileckyj. BBC a také The Kyiv Independent poznamenaly, že informace brigády nešlo nezávisle ověřit. Je známo, že třetí samostatná útočná brigáda operuje v okolí vesnice Borova v Charkovské oblasti, píše The Kyiv Independent.

Institut pro studium války mezitím napsal, že ruské invazní jednotky nedávno obsadily obec Ptyče jihovýchodně od Pokrovsku v Doněcké oblasti a postoupily dál na jih. Potvrzuje to tvrzení ruských sil, že předtím obsadily zbytek východního břehu Karlivské nádrže, píše ISW. Nedávný postup ruských vojáků na dalším úseku této fronty podle institutu pravděpodobně Ukrajince přiměl ke stažení vojáků z některých míst.

Naproti tomu v ruské Kurské oblasti ukrajinští vojáci nepatrně postoupili, píše ISW. Jako příklad zmiňuje postup do obce Komarovka, která se nachází jižně od města Koreněvo, a také postup v obci Russkaja Konopelka východně od města Sudža.

V Kurské oblasti ukrajinští vojáci nyní svádějí tvrdý boj o ženskou věznici ve vsi Malaja Lokňa, ve které se jako v pevnosti brání ruští vojáci. Vesnice leží 14 kilometrů od ukrajinských hranic. Zatím není jasné, zda ve věznici zůstali vězeňkyně, ale obrany se účastní zaměstnanci věznice, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda. Odvolává se na záběry věznice ve videu, které zveřejnila 95. výsadková brigáda. O obklíčení vesnice informují také ruští prováleční blogeři. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že se útoky ukrajinských vojáků podařilo odrazit.

  USA zablokovaly cestu ruskému plynu. Výstavba Nord Stream 2 se zadrhla

Ukrajina se ruské vojenské agresi brání už třetím rokem. Po měsících plíživého postupu ruských invazních vojsk na východě Ukrajiny Kyjev podnikl před více než dvěma týdny vpád do ruské Kurské oblasti, kde podle ukrajinských činitelů obsadil přes 1200 kilometrů čtverečních ruského území, konkrétně zhruba 90 obcí. Ukrajinští vojáci podle tvrzení Kyjeva pronikli do hloubky přibližně 30 kilometrů.

Rusko viní Ukrajinu z dronového útoku na Kurskou jadernou elektrárnu

Rusko obvinilo Ukrajinu z pokusu o dronový útok na Kurskou jadernou elektrárnu. O údajném úderu píše dnes ruská agentura TASS s odvoláním na zdroj v ruských bezpečnostních složkách, podle kterého Rusové zneškodnili bezpilotní letoun v blízkosti elektrárny. Kyjev se k obvinění nevyjádřil a podobná tvrzení stran konfliktu, který rozpoutalo Rusko v roce 2022, přičemž se za dramatických okolností zmocnilo i ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, nelze ihned nezávisle ověřit. Ukrajinská firma Enerhoatom mezitím uvedla, že Záporožská jaderná elektrárna je na pokraji dalšího blackoutu kvůli ruskému ostřelování. Moskva na toto tvrzení zatím nereagovala.

„V noci 22. srpna 2024 se kyjevský režim pokusil spáchat akt jaderného terorismu pomocí dronu kamikadze na atomovou elektrárnu nacházející se v Kurčatově v Kurské oblasti. Ukrajinský bezpilotní letoun byl sestřelen v bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny ruskými prostředky elektronického boje,“ cituje TASS nejmenovaný zdroj z ruských bezpečnostních složek. Agentura také píše, že vrak dronu byl nalezen nedaleko skladu vyhořelého jaderného paliva.

Z pokusu o útok na Kurskou jadernou elektrárnu obvinil Ukrajinu už o den dříve ruský prezident Vladimir Putin, na jehož rozkaz ruská invazní vojska v únoru 2022 zahájila rozsáhlou invazi do sousední země. Šéf Kremlu neuvedl podrobnosti ani nepředložil důkazy na podporu svého tvrzení, podotkla agentura Reuters. Gubernátor Kurské oblasti Alexej Smirnov Putinovi na zasedání ruských činitelů řekl, že situace v elektrárně je stabilní. Ruské ministerstvo obrany už minulý vinilo Ukrajinu, že plánuje útok na tuto elektrárnu, což Kyjev popřel.

  Viceprezidentka Interpolu: Mezinárodní stopu má dnes téměř každý případ

Putin ve čtvrtek dále uvedl, že Rusko o věci informovalo Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), která slíbila místo poslat své zástupce, aby situaci vyhodnotili. MAAE téhož dne potvrdila, že atomové zařízení příští týden navštíví její šéf Rafael Grossi, a také přijetí informací od Ruska o nálezu zbytků dronu v areálu atomového zařízení. „Vojenské aktivity v blízkosti jaderné elektrárny představují vážné riziko pro jadernou bezpečnost a zabezpečení,“ uvedl Grossi.

Obavy ohledně bezpečnosti elektrárny vzrostly poté, co ukrajinská armáda 6. srpna pronikla do Kurské oblasti. Tamní jaderná elektrárna leží v Kurčatovu několik desítek kilometrů od rusko-ukrajinských hranic. V provozu jsou v ní dva bloky, dva jsou ve výstavbě, aby nahradily ty nejstarší, už dříve odstavené.

Ruská armáda se v prvních dnech své invaze na Ukrajinu zmocnila ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, která je považovaná za největší v Evropě. Ukrajinští činitelé tehdy upozorňovali, že Rusko atomovou elektrárnu ostřelovalo a vypukl v ní požár. Moskvou vyslaná vojska ji ovládla a obě strany se od té doby navzájem obviňují z jejího ostřelování. MAAE kvůli tomu opakovaně varovala před hrozbou jaderné havárie.

Ve čtvrtek ruské ostřelování poškodilo vedení, přes které Záporožská jaderná elektrárna získává energii z ukrajinské energetické soustavy pro svůj vlastní chod, uvedla dnes v prohlášení energetická společnost Enerhoatom, která elektrárnu provozovala před ruskou invazí. Hrozí podle ní další blackout, tedy rozsáhlý výpadek sítě. Atomové zařízení se ocitlo bez vnějších dodávek elektřiny už dříve, muselo se spoléhat na napájení záložní.

Ukrajina potvrdila potopení ruského trajektu pro přepravu pohonných hmot

Ukrajinské námořnictvo dnes potvrdilo, že v ruském přístavu Kavkaz potopilo trajekt využívaný pro přepravu pohonných hmot a zbraní na okupovaný Krym. Ruské úřady dnes dočasně přerušily provoz trajektů mezi přístavem Kavkaz a Krymem.

„Byl zničen další nepochybně vojenský cíl,“ řekl mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk. „Sloužil k dodávkám pohonných hmot pro (ruské) invazní jednotky. Trajekt se potopil a tento přístav (Kavkaz) se nedá používat, dokud nebude trajekt odstraněn,“ uvedl také.

  Prigožin: Ruský plán na převzetí východu Ukrajiny může trvat i dva roky

Podle Fjodora Babenkova, šéfa okresní správy v Těmrjuku, pod který spadá přístav Kavkaz, převážel trajekt 30 železničních cisteren s pohonnými hmotami. Plavidlo podle něho bylo při ukrajinském útoku vážně poškozeno.

Do odstranění následků útoku nebudou jezdit trajekty na Krym. „Nákladní vozidla mohou využít k cestě na Krym pozemní cestu,“ uvedlo vedení Krasnodarského kraje ležícího u Černého moře. V provozu je Krymský most přes Kerčský průliv.

Server fontanka.ru píše, že v přístavu Kavkaz byl zaveden zvláštní režim a že mořští záchranáři likvidují pohonné hmoty, které z potopeného trajektu unikly do vody. Po jeho zásahu se z něj zachránilo 17 lidí. Čtyři z nich jsou v nemocnici v Kerči. Jeden člověk se pohřešuje a záchranáři po něm pátrají.

Kavkaz patří mezi největší ruské přístavy v Černém moři.

Média: Ruský sklad paliv, kde hasiči bojují s ohněm, byl opět terčem útoku

Sklad s pohonnými hmotami v Rostovské oblasti, kde ruští hasiči už šestým dnem bojují s požárem, se stal znovu terčem dronového útoku. Napsal to dnes server Meduza s odvoláním na telegramové kanály ShotBaza nebo Astra. Při boji s ohněm, jenž vypukl ve skladu s pohonnými hmotami ve městě Proletarsk po útoku bezpilotních letounů 18. srpna, se podle ruských úřadů zranilo pět desítek hasičů.

Ukrajinské drony podle ruských telegramových kanálů na zařízení v Proletarsku zaútočily znovu dnes brzy ráno. Informace o zraněných po posledním útoku zatím nejsou. A z dostupných zpráv není zcela jasné, zda drony udeřily, nebo je sestřelila protivzdušná obrana. Baza píše o pádu dronu. Ruské úřady tento úder nekomentovaly.

V zařízení nadále zuří rozsáhlý požár, který vypukl po předchozím dronovém útoku. Oheň zachvátil téměř celý areál skladu s pohonnými hmotami, nedotčeny zůstávají nádrže s petrolejem, píše Meduza. Podle kanálu Shot se mohou Ukrajinci snažit požár rozšířit právě na ně.

Generální štáb ukrajinské armády o něco dříve oznámil, že útok na sklad s pohonnými hmotami v Proletarsku provedla ukrajinská vojenská rozvědka HUR společně s armádou. Na místě byla podle něj uskladněna ropa a ropné produkty, které využívá mimo jiné ruská armáda, jež na Ukrajině vede válku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com