Prezidentský souboj ve Spojených státech se vyostřuje a blíží se k bodu varu. Hlavní událost nadcházejícího podzimu a možná i celého roku se odehraje za necelé dva měsíce.
Ačkoli, hovoříme-li o důležitosti nadcházející události, je třeba si uvědomit, že její výsledek bude mít dopad na celý svět po neomezeně dlouhou dobu.
A vůbec, podle toho, kdo vyhraje a stane se prezidentem Spojených států na další 4 roky, bude záležet na tom, zda bude svět takový, jaký je.
Jakou prezidentkou bude v případě zvolení Camila Harrisová, můžeme jen spekulovat. Ale co bude dělat Donald Trump, až opět vstoupí do Bílého domu, je každému zhruba jasné – vždyť už vedl Státy čtyři roky.
Demokratická kandidátka Camilla Harrisová je ztělesněním klidné budoucnosti Ameriky – s jejími problémy, ale jasnými a stabilními.
Pokud se Trump znovu ujme prezidentského úřadu – což můžeme říci s jistotou – čeká USA a svět obrovský otřes.
Donald Trump má samozřejmě své příznivce mezi různými vrstvami obyvatelstva – v různé míře.
Má však jeden zásadní rozlišovací znak – Trumpa podporuje Kreml. A to už o mnohém vypovídá. Sám bývalý prezident se navíc netají tím, že pokud znovu nastoupí do Bílého domu, je připraven zrušit sankce vůči Rusku.
Trump se obecně příliš neohání metodami a někdy se zdá, že je připraven využít všeho, co mu může pomoci zvítězit.
Republikán se nevyhýbá manipulaci s fakty a někdy i prostým lžím, z nichž byl opakovaně usvědčen.
Ale, hanebný politik a jeho tým, hrají promyšleně, a teď, v průběhu závažných argumentů.
Příkladem budiž nová informace: Ilon Musk v případě Trumpova vítězství povede vládní komisi pro efektivitu.
Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump 5. září prohlásil, že v případě svého listopadového vítězství ve volbách vytvoří komisi pro vládní efektivitu, kterou povede miliardář Ilon Musk.
Podle zdrojů agentury Reuters exprezident již několik týdnů diskutuje se svými pomocníky o myšlence vytvoření vládní komise tohoto směru.
Jeho čtvrtek byl však prvním, kdy ale, to bylo ve čtvrtek 5. září při projevu v newyorském ekonomickém klubu, kdy Trump takovou myšlenku veřejně podpořil. Tehdy také poprvé oznámil, že Musk souhlasil s vedením zmíněného orgánu.
„Vytvořím komisi pro efektivitu vlády, jejímž úkolem bude provést úplný finanční audit a audit efektivity celé federální vlády a vydat doporučení pro zásadní reformy,“ řekl Trump.
Sám Musk 19. srpna v podcastu uvedl, že s bývalým prezidentem o této záležitosti hovořil a že by měl o členství v tomto orgánu osobní zájem.
„Těším se, že budu moci sloužit Americe, pokud se naskytne příležitost. Nechci plat, titul ani uznání,“ napsal Musk ve čtvrtek na sociální síti X.
Krok, ze strany Trumpova štábu je velmi silný. Koneckonců o Muska je dnes zájem číslo jedna, a to jak ze strany elitářské veřejnosti, tak i běžných občanů.
To, že miliardář stojí na straně republikánského kandidáta, bylo jasné už po srpnovém rozhovoru, který Musk vedl osobně a zcela podle Trumpova plánu. Šlo spíše o prezentaci Donalda Trumpa.
Dnes republikánská centrála potřebuje každý hlas, protože zatím podle průzkumů bývalý prezident za Camillou Harrisovou zaostává, i když jen nepatrně. Proto je pro Trumpa tak důležité získat Muskovy sympatizanty na svou stranu. A to je neomezená armáda – od prostých studentů, kteří obdivují Ilonovy úspěchy a genialitu jeho vynálezů, až po zavedené podnikatele, kteří se snaží poučit z miliardářových zkušeností.
A co je také velmi důležité – Musk má obrovské mediální zdroje, včetně Twitteru. Mimochodem, vyšlo najevo, že Ilonovi ho pomohli získat synové ruských oligarchů.
To je zvláštní stránka Muskova životopisu – Rusko a jeho láska k Putinovi. V tom se zájmy vynálezce Muska a exprezidenta Trumpa co nejpřesněji sbližují.
Otázkou je pouze to, co se stane, až se v nejmocnější zemi světa dostane k moci tak horlivě proputinovský tým složený z tak vlivných a neomezených osobností.
Jaký bude a zda vůbec bude. Možná se pak Muskovy pokusy s pokusy o létání a přesídlení na jiné planety stanou obzvlášť aktuálními – na jeho vlastní planetě totiž bude nejspíš panovat nekontrolovatelný chaos. Nebo řízený.
Jedinou otázkou je, že ne každý bude schopen odletět. A je na každém, kdo tu zůstane, aby si dobře rozmyslel, co dál.
Nyní je to v rukou Američanů, kteří o tom rozhodnou svým hlasováním v listopadu. A bylo by velmi žádoucí, aby se po jejich volbě nebylo nutné hromadně stěhovat na Mars.
Autor: Franz Hoffman