Noční ruský útok na ukrajinský přístav si vyžádal tři mrtvé

Tři lidé přišli o život a nejméně 11 bylo zraněno při ranním ruském dronovém útoku na přístav Izmajil v Oděské oblasti, oznámil šéf oděské oblastní správy Oleh Kiper na sociálních sítích. Útok podle něj ve městě způsobil také několik požárů, se kterými se už hasiči dokázali vypořádat. Ukrajinské letectvo hlásí, že protivzdušná obrana sestřelila 24 z 32 útočných dronů, které Rusko vypustilo během noci proti ukrajinským městům; jeden dron zaletěl podle letectva do Rumunska. To o narušení svého vzdušného prostoru rovněž informovalo. Izmajil leží u hranic s touto členskou zemí Severoatlantické aliance a Evropské unie. Rusové podle letectva také zaútočili raketou Iskander a dvěma leteckými raketami Ch-22.

„Nad ránem se nepřítel uchýlil k rozsáhlému terorizování Izmajilu,“ uvedl Kiper. Protivzdušná obrana podle něj musela zasahovat delší dobu a intenzivně. Mezi mrtvými jsou dvě ženy, narozené v letech 1934 a 1955 a muž ve věku 73 let. Zraněno bylo 11 lidí, z toho jedno dítě. Byly poškozeny soukromé a činžovní domy, hospodářské budovy i auta. Strážci zákona dokumentují následky ruského útoku. Lidem je poskytována veškerá potřebná pomoc, kterou potřebují, dodal Kiper.

Moskva se k útoku na Izmajil nevyjádřila, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu a dodala, že není s to nezávisle potvrdit údaje o následcích náletu.

Rumunský vzdušný prostor pravděpodobně narušil na méně než tři minuty ruský dron při nočním útoku na sousední Ukrajinu, uvedlo ráno rumunské ministerstvo obrany. Čtyři rumunské nálet sledovaly ze vzduchu, rumunší vojáci pátrali po případných troskách dronu, dodalo ministerstvo podle agentury Reuters.

Není to první incident tohoto druhu. Rumunské ministerstvo obrany také 8. září uvedlo, že hledá možné trosky dronu, který v noci narušil rumunský vzdušný prostor při ruském útoku na Ukrajinu. Stejnou noc ruský dron narušil také vzdušný prostor Lotyšska, kde se zřítil, informovalo lotyšské ministerstvo obrany.

  Maďarsko nebude vetovat balík sankcí EU proti Rusku, řekl Szijjártó

Už dříve byly v rumunských oblastech sousedících s Ukrajinou nalezeny trosky dronů. Rumunští zákonodárci mají ještě v tomto volebním období schválit zákon, který by umožňoval sestřelovat drony pronikající do vzdušného prostoru země v dobách míru.

Izmajil v Oděské oblasti je hlavní ukrajinský přístav na Dunaji, přes který se přepravuje obilí do Evropy. Před začátkem ruské invaze v únoru 2022 Ukrajina jen přes Černé moře vyvážela kolem šesti milionů tun obilí měsíčně. Země dlouhodobě patří mezi největší producenty a exportéry pšenice a kukuřice na světě. Letos v červenci Ukrajina navzdory ruským útokům na přístavní města navýšila vývoz obilí na 4,27 milionu tun z loňských 2,36 milionu tun. Podle údajů o vývozu Ukrajina v červenci vyvezla 3,7 milionu tun zemědělského zboží z Oděsy a 569.000 tun po Dunaji. Ve stejném měsíci loňského roku to bylo 291.000 tun z Oděsy a 2,07 milionu tun po Dunaji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com