Při nočním izraelském vzdušném úderu na pětipodlažní obytnou budovu v obci Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy dnes zemřelo nejméně 93 Palestinců a přibližně 40 dalších lidí se pohřešuje. S odvoláním na palestinský úřad civilní ochrany o tom informovala agentura AFP. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze v předchozí bilanci obětí uvádělo nejméně 60 mrtvých a na 150 zraněných. V objektu se podle tohoto úřadu řízeného palestinským teroristickým hnutím Hamás ukrývali vysídlení Palestinci a většinu obětí tvoří ženy a děti. Izraelská armáda se k události dosud nevyjádřila, na dotaz AFP jen uvedla, že incident prověřuje.
„Počet obětí masakru v rodinném domě v Bajt Lahíji vzrostl na 93. Zhruba 40 lidí, kteří zůstali pod troskami, se stále pohřešuje,“ sdělil agentuře AFP mluvčí palestinské civilní ochrany Mahmúd Basal.
Videozáznam, který získala agentura Reuters, ukazuje těla zabalená do prostěradel rozložená na zemi před vybombardovanou budovou, zatímco zpod trosek jsou vytahována další těla i přeživší. „Jsou tu desítky mučedníků (mrtvých) – v tomto domě žily desítky vysídlených lidí. Dům byl vybombardován bez předchozího varování. Jak vidíte, mrtví jsou všude, na stěnách visí části těl,“ říká na videu očitý svědek události, který pomáhal s vyprošťováním těl.
Izraelská armáda mezitím oznámila, že v bojích proti ozbrojencům Hamásu na severu Pásma Gazy dnes zemřeli čtyři izraelští vojáci z elitní jednotky, všem bylo mezi 20 až 22 lety. Jeden důstojník byl vážně zraněn. Celkový počet padlých izraelských vojáků od zahájení pozemní operace, kterou armáda vede už rok proti ozbrojencům Hamásu v Pásmu Gazy v odvetě za loňský teroristický útok na Izrael, tak podle údajů AFP stoupl na 367.
Mluvčí Basal v pondělí stanici CNN řekl, že od 6. října, kdy Izrael zahájil novou vojenskou operaci na severu Pásma Gazy, zemřelo v této části palestinského území kvůli bojům přes 1000 lidí. Další mrtví podle něj zůstávají pod troskami nebo leží na ulicích. Úřad také tvrdí, že v uprchlických táborech a obcích Džabálija, Bajt Lahíja a Bajt Hanún se nachází 100.000 lidí bez jídla a dostupné lékařské péče a že kvůli izraelské operaci není poslední tři týdny schopen fungovat. Agentura Reuters poznamenala, že tato čísla nemůže nezávisle ověřit. Podle izraelské armády je cílem současné operace na severu Pásma Gazy zabránit Hamásu v přeskupení sil.
Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvedlo, že zraněným po útoku z dnešní noci nemohla být poskytnuta péče, protože lékaři byli předtím nuceni evakuovat nedalekou nemocnici Kamála Advána. „Kritické případy bez lékařské pomoci podlehnou svému osudu a zemřou,“ uvedl resort v prohlášení. Také ředitel nemocnice novinářům podle agentury AP sdělil, že zdravotnický systém „zcela zkolaboval“ a přivezení zranění umírají, neboť jim nemůže být poskytnuta nutná pomoc.
Izraelská armáda v pondělí oznámila, že vojáci při razii v nemocnici Kamála Advána zadrželi přibližně 100 ozbrojenců Hamásu. Představitelé zdravotnictví v Pásmu Gazy odmítli, že by se v nemocnici ukrývali ozbrojenci.
Izrael vede v Pásmu Gazy válku proti Hamásu v odvetě za jeho teroristický útok z loňského 7. října, kdy palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 251 odvlekli na palestinské území jako rukojmí. Podle dnešní bilance ministerstva zdravotnictví v Gaze, která nezahrnuje oběti nočního úderu v Bajt Lahíji, už ve válce zemřelo nejméně 43.061 Palestinců, z toho 41 jen za předchozí den, a 101.223 bylo zraněno. Tyto údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, kterých je ale většina.
Válka velkou část pásma zdevastovala a přinutila opustit domovy přibližně 90 procent jeho populace. Statisíce Palestinců se tísní ve stanových táborech u pobřeží, další se ukrývají v bývalých školách či v nemocnicích a podle humanitárních organizací mnozí z nich trpí hladem.
Izraelské síly podle libanonských médií postoupily nejhlouběji do Libanonu
Izraelské síly dnes postoupily nejhlouběji na libanonské území od začátku války, uvedla libanonská státní tisková agentura s tím, že se izraelští vojáci dostali až na okraj města Chijám, zhruba šest kilometrů od hranice. Rakouské ministerstvo obrany mezitím informovalo, že osm rakouských příslušníků mírové mise OSN v Libanonu (UNIFIL) utrpělo lehká zranění při raketovém úderu na základnu Nákúra nedaleko hranice s Izraelem.
Podle libanonské agentury mnoho tanků „izraelské okupační armády“ zaujalo pozice na kopci východně od Chijámu.
Hizballáh ve dvou prohlášeních uvedl, že na izraelské síly u Chijámu vyslal rakety a jihovýchodně od města ostřeloval pozice izraelských vojáků.
Rakousko mezitím informovalo, že bylo zraněno osm rakouských členů UNIFIL při raketovém útoku na základnu Nákúra, která se nachází v jižním Libanonu, nedaleko hranice s Izraelem. „Tento útok nejdůrazněji odsuzujeme a žádáme, aby byly jeho okolnosti okamžitě vyšetřeny,“ uvedlo rakouské ministerstvo obrany v prohlášení s tím, že není jasné, odkud údery vycházely a že žádný z vojáků nepotřeboval lékařské ošetření. Mise UNIFIL později uvedla, že údery přišly ze severu a že za nimi tak nejpravděpodobněji stál Hizballáh nebo jeho spojenci.
Izraelská armáda zahájila pozemní ofenzivu proti libanonskému militantnímu hnutí Hizballáh 1. října, už před tím od druhé poloviny září výrazně zintenzivnila letecké údery v několika libanonských regionech i na jižní předměstí Bejrútu, které je baštou Hizballáhu. Přeshraniční ostřelování mezi izraelskými silami a Hizballáhem trvá už více než rok od loňského 8. října, kdy Hizballáh začal ostřelovat Izrael na podporu Palestinců v Pásmu Gazy. Tam vede Izrael ofenzivu proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v odvetě za jeho útok na Izrael ze 7. října 2023.
Izraelská armáda od začátku pozemní ofenzivy provedla razie v několika libanonských příhraničních vesnicích a zničila řada domů se zdůvodněním, že se na místě nacházejí tunely Hizballáhu, načež se z oblastí stáhla.
Od začátku intenzivních izraelských úderů 23. září zahynulo v Libanonu více než 1700 lidí, vyplývá z údajů AFP opírajících se o data libanonského ministerstva zdravotnictví.