Sněmovna dnes opět nedokončila závěrečné schvalování sporné reformy penzí, jež má podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku důchodového systému. Dnešní debata trvala skoro pět hodin. Závěr jednání provázel procedurální spor, který završila asi deset minut před běžným koncem jednacího žádost klubu ODS o přestávku. Další dějství posledního kola projednávání penzijní novely se odehraje příští týden ve středu. Česká televize (ČT) večer uvedla, že nejméně pět poslanců vládní KDU-ČSL zatím odmítá úpravu důchodové reformy, která sníží počet lidí s nárokem na dřívější penzi u náročných profesí.
Opoziční poslanci se pozastavovali nad podle nich zásadními koaličními pozměňovacími návrhy k původní vládní předloze. Stínový ministr práce ANO Aleš Juchelka zmínil opětovné stanovení hraničního věku pro odchod do penze, na 67 let místo nynějších 65 let, a úpravy takzvaného výchovného a předčasných penzí v náročných profesích. „Mění za pochodu tu skvělou, v mašličkách odevzdanou, vyfutrovanou, zanalyzovanou a prodiskutovanou důchodovou reformu,“ rýpl si do kabinetu.
O stanovisko k pozměňovacímu návrhu TOP 09 a ODS, který výrazně omezuje původně plánovaný okruh pracovníků v náročných profesích s nárokem na předčasnou penzi, opakovaně, ale zatím marně žádala ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová. Jurečka přislíbil, že se „rozhodně vyjádří“, ale nikoli nyní. Úprava důchodů u náročných profesí rozdělila koalici, shodu vládní tábor pravděpodobně dosud hledá.
Podle ČT lidovečtí poslanci Vít Kaňkovský, Pavla Golasowská, Jiří Navrátil, Marie Jílková a Šimon Heller trvají na původním vládním návrhu, který dřívější penzi umožňuje víc než 142.600 lidem v náročných profesích. Pozměňovací návrh TOP 09 a ODS počet snížil na zhruba 15.300 pracovníků. „Podporujeme, aby náročné profese v třetí kategorii zůstaly podpořeny,“ řekl Heller. Zástupci TOP 09 a ODS v minulosti řekli, že bez jimi navrhované úpravy nemůže penzijní reforma projít jako celek.
Jurečka v úvodu dnešního jednání reformu hájil, důchodový systém je podle něj dlouhodobě v minusu a v přebytku končil jen výjimečně. „Důchodovou reformu, ať chceme nebo nechceme, udělat musíme a nejde to už odkládat dál,“ řekl ministr. Popřel středeční výroky lídrů ANO Andreje Babiše a SPD Tomia Okamury o tom, že o peníze přijdou i nynější penzisté.
Nesouhlasné opoziční reakce pak vyvolala Jurečkova slova o tom, že mu nejvíce vadí, když se lže. Babiš mimo jiné opět prohlásil, že reforma je „podvodem na zaměstnance a mladé lidi“ a že ji ANO změní, pokud bude vládnout. „Důchodci si zaslouží důstojný důchod, důstojný život a my na to peníze seženeme, protože jsme je vždycky sehnali,“ řekl bývalý premiér.
Přibližně 2,5 hodiny dnes vyplnily úvahy zejména opozičních poslanců o porodnosti, sociálních podmínkách pro její zvýšení či o demografii prostřednictvím nejvýše dvouminutových poznámek.“Musíte mít děti, jinak nebudete mít budoucnost,“ vyzýval z řečniště mladou generaci Vladimír Zlínský (SPD). Jeho kolega z hnutí Jaroslav Foldyna zase doporučoval zdůrazňovat základní roli rodiny. „Jinak vymřeme jak nosorožec bílý,“ konstatoval. Romana Bělohlávková (KDU-ČSL) v závěru tohoto bloku nabádala poslance k tomu, aby se vrátili k tématu schůze a nestrašili mladé tím, že pokud nebudou mít dost dětí, tak lidstvo vymře.
Následně se u řečniště střídali poslanci s právem přednostního vystoupení. Například místopředseda Sněmovny a ANO Karel Havlíček doporučoval vládě, aby se soustředila na příjmy a méně škrtala. Žádný ze tří desítek poslanců přihlášených do běžné diskuse se ke slovu dosud nedostal.