Koalice nechala po Michálkově vystoupení omezit řečnickou dobu k trestní novele

Koalice nechala dnes ve Sněmovně po více než dvouhodinovém vystoupení předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka omezit řečnickou dobu pro úvodní debatu k širší vládní novele trestního zákoníku. Michálek předlohu podrobně rozebíral. Představitelé vládního tábora však v kuloárech označovali jeho proslov za obstrukční. Dávali ho do souvislosti s česko-vatikánskou smlouvou, kterou má dolní komora dnes také projednávat a k níž mají Piráti výhrady kvůli pasáži o zpovědním tajemství.

Omezení vystoupení řečníků nejvýše na dvě po deseti minutách prosadil předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek, jenž poslance vyzýval ke zrychlení projednávání trestní novely. „Když budou všechny strany takto politicky exhibovat, moc daleko se neposuneme,“ řekl po Michálkově vystoupení. Podle Dufka nemá smysl, „aby tady každý vystupoval tři hodiny“.

Piráti prosazují v posledních týdnech s ohledem na zdržovací taktiku opozičních ANO a SPD sněmovní usnesení, které by omezilo i řečníky s přednostním právem a krátké dvouminutové reakce, takzvané faktické poznámky. Zuzana Ožanová (ANO) uvedla, že pokud by dolní komora toto usnesení schválila, Michálek tak dlouho mluvit nemohl. Michálek oponoval, že by navrhovaný limit pro řečníky s přednostním právem nepřekročil.

„Trošku podezírám, že se tady vlastně úplně nejedná o trestní zákoník a to, co je v něm napsáno, ale spíš o to, co máme na pořadu schůze až jako předposlední bod, tedy smlouvu mezi Českou republikou a Vatikánem,“ řekla později přímo od sněmovního řečniště předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Michálek se vyjádřil i k návrhu programu mimořádné schůze, kterou nechala koalice na dnešek k některým předlohám a mezinárodním smlouvám svolat. K česko-vatikánské smlouvě řekl, že byla vyjednávána netransparentně, v podstatě tajně. „Smlouva je z našeho pohledu problematická, protože obsahuje ustanovení, která budou mít dopad na vyšetřování trestné činnosti a zejména zneužívání dětí v rámci privilegovaných organizací, které tímto získají daleko širší a daleko silnější ochranu toho tajemství, co se děje uvnitř té organizace,“ uvedl Michálek. Koaliční zákonodárci v kuloárech upozorňovali na to, že smlouvu vyjednalo ministerstvo zahraničí pod vedením tehdy ještě pirátského ministra Jana Lipavského. Lipavský po odchodu Pirátů z vlády zůstal v čele české diplomacie jako nestraník.

  Na Ukrajině nikdo nechce válku, ale obyčejní lidé nezmůžou nic, říká Ukrajinec

Širší vládní novela trestního zákoníku by měla pomoci k omezení počtu vězňů, snížení recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Dává přednost alternativním trestům včetně peněžitých a některé činy částečně dekriminalizuje. Omezeně uvolňuje pravidla pro pěstování a držení konopí, což vyvolalo další výměnu názorů mezi Piráty a poslanci některých dalších stran. Piráti prosazují širší legalizaci, podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) však musí být úprava taková, aby získala ve Sněmovně většinovou podporu.

Piráti budou navrhovat zamítnutí smlouvy s Vatikánem

Praha 19. prosince (ČTK) – Opoziční Piráti budou ve Sněmovně navrhovat zamítnutí smlouvy s Vatikánem. Je podle nich jednostranně výhodná pro Vatikán a staví zpovědní tajemství nad zákony. Česko-vatikánskou smlouvu podepsal v říjnu premiér Petr Fiala (ODS) s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem. Musí ji ještě schválit Parlament a ratifikovat prezident. Senátní klub SEN 21 a Pirátů dříve uvedl, že připravuje návrh na přezkum smlouvy Ústavním soudem.

K tomu, aby český stát smlouvu s Vatikánem neuzavřel, vyzvaly v otevřeném dopise oběti sexuálního zneužívání v církvi. Vadí jim zejména formulace o zpovědním tajemství. Dohoda uvádí, že Česko zpovědní tajemství uznává a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství za podmínek stanovených zákonem. Signatáři dopisu tvrdí, že pastoračním pracovníkem může být kdokoliv, koho tak představitelé církve označí.

Pirátům vadí to, že by kněží neměli povinnost překazit nedokončené a chystané závažné trestné činy, o kterých se při zpovědi dozvědí. „Smlouva nám bere možnost bránit spravedlnost. Pokud by byla ratifikována, zpovědní tajemství by se stalo absolutně nedotknutelným i ve vztahu k probíhající nebo plánované trestné činnosti. Pachatelé by byli lépe chráněni než jejich oběti,“ uvedl poslanec a bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová řekla, že smlouva by otevřela dveře k tutlání trestné činnosti na půdě církve. „Smlouva s Vatikánem by neměla stát v cestě spravedlnosti,“ dodala.

  Babiš: Maďarsko pošle Česku 100.000 dávek vakcíny Janssen

Česko je jednou z posledních evropských zemí s katolickou tradicí, která dosud nemá vztahy s Vatikánem upravené dohodou. Smlouva zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek.

Fiala koncem října ve Sněmovně zdůraznil, že ochrana zpovědního tajemství je v souladu s trestním zákonem a občanským soudním řádem. Vláda ve zdůvodnění smlouvy uvedla, že cílem ustanovení není rozšíření okruhu osob, které mají právo obdobné zpovědnímu tajemství. V případě pastoračních pracovníků půjde podle zdůvodnění vždy pouze o duchovní. Před 20 lety Parlament česko-vatikánskou smlouvu neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. V tehdejším návrhu smlouvy zpovědní tajemství zmíněno nebylo.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com