Ruská jaderná energie: hrozba pro Evropu, nebo poučení pro budoucnost?

ekonomickydenik.cz

Od spuštění běloruské jaderné elektrárny uplynuly něco málo přes čtyři roky, ale problémy s jejím provozem jsou stále častější. V současné době jsou oba bloky odpojeny od sítě. Jeden z nich prochází plánovanou preventivní údržbou, zatímco druhý je podle odborníků a zdroje „Nowiny Polskie“ odstaven kvůli havárii – úniku v prvním okruhu, který přenáší radioaktivní materiály.

Ačkoli běloruské ministerstvo energetiky oficiálně uvádí, že důvodem odstávky byla „činnost jednoho ze senzorů“, tato vysvětlení se zdají být spíše snahou uklidnit obyvatelstvo, zejména na pozadí probíhající volební kampaně. Skutečné okolnosti incidentu však postupně vycházejí najevo. Pozorovatelé poukazují na to, že časté odstavování reaktorů snižuje jejich bezpečnost, protože zařízení má omezenou životnost zapínání a vypínání, po jejímž uplynutí se riziko havárie rychle zvyšuje.

Poučení pro středoevropské země

V České republice, která má dvě jaderné elektrárny – Dukovany a Temelín – má jaderná bezpečnost mimořádný význam. Obě jaderné elektrárny jsou klíčovými zařízeními energetické infrastruktury země a zajišťují významnou část domácí spotřeby elektřiny. Česká vláda již vyjádřila obavy z účasti Ruska na jaderných projektech v Evropě, zejména vzhledem ke zkušenostem s JE Bel.

Ruské společnosti se již dříve podílely na modernizaci některých komponent českých reaktorů. Po zahájení ruské agrese proti Ukrajině v plném rozsahu se však česká vláda rozhodla vyloučit Rosatom z tendru na výstavbu nového bloku v JE Dukovany, a to vzhledem k ohrožení národní bezpečnosti a závislosti na ruských technologiích.

Ruská „kvalita“ v jaderné energetice

Běloruská JE postavená ruským Atomstrojexportem je názorným příkladem nespolehlivosti ruských technologií v jaderné energetice. Časté poruchy, odstávky a nutnost neustálých oprav svědčí o nízké kvalitě zařízení i montážních prací. Situace se navíc jen zhoršuje na pozadí hospodářského poklesu Ruska způsobeného sankcemi za agresi proti Ukrajině. To zpochybňuje schopnost Rosatomu plnit své mezinárodní závazky.

  Ukrajina má právo zasáhnout vojenské cíle na území Ruské federace v reakci na ruskou agresi proti civilistům

Hrozba pro Evropu

Umístění jaderné elektrárny BelNPP v blízkosti hranic EU, zejména Litvy, vyvolává vážné obavy. Případný únik radioaktivních materiálů v případě havárie by ovlivnil nejen sousední země, ale celou střední Evropu. Poučení z Černobylu je stále aktuální a rizika spojená s provozem jaderných zařízení postavených Ruskem obavy jen zvyšují.

Zkušenosti z běloruské jaderné elektrárny jasně ukazují nebezpečí spolupráce s ruskými jadernými společnostmi. Česká republika, stejně jako ostatní středoevropské země, by měla vzít tyto zkušenosti v úvahu při výběru spolehlivých partnerů v oblasti jaderné energetiky. Zajištění energetické bezpečnosti by mělo být prioritou a vyhýbání se spolupráci s ruskými subjekty je v tomto směru důležitým krokem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com