Plošné antigenní testování bude pokračovat i po 15. lednu

Plošné antigenní testování na nový typ koronaviru bude pokračovat i po 15. lednu. Na dnešní tiskové konferenci o očekávaném rozhodnutí vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle jeho úřadu se daný typ testování osvědčil zejména při odhalování nakažených lidí bez příznaků. Do dnešního rána bylo antigenních testů v ČR provedeno přes 950.000.

„I nadále po 15. lednu budou prováděny antigenní testy, které budou pro občany k dispozici bezplatně, budou hrazeny ze zdravotního pojištění a bude možnost je provádět opakovaně jako dosud,“ řekl Blatný.

Za prosinec byla pozitivita antigenních testů přes pět procent, odhalily přes 26.700 nakažených. Z nich přes 10.300 bylo bez příznaků. Od listopadu do dnešního rána bylo těchto testů provedeno 950.051. Za stejnou dobu od začátku listopadu bylo PCR testů vyhodnocovaných v laboratoři přes 1,6 milionu. Od začátku epidemie loni v březnu to bylo více než 3,9 milionu.

V listopadu tvořily antigenní testy zhruba čtvrtinu všech testů, v prosinci přes 40 procent. Zároveň s tím ale klesá podíl testů nařízených praktickými lékaři a hygieniky. V říjnu lékaři poslali na vyšetření 56 procent testovaných a hygienici 19 procent, v prosinci to bylo 39 a 13 procent. Preventivní a dobrovolné testy, většinou antigenní, tvořily poslední měsíc roku 43 procent.

Lidé s podezřením na nákazu novým typem koronaviru se od začátku epidemie vyšetřovali většinou metodou PCR, která počítá se zpracováním vzorku z nosohltanu v laboratoři. Metoda je podle odborníků velice přesná a citlivá, může ale odhalit virus i ve chvíli, kdy už nakažený není infekční. Postupně se tak upustilo od ukončování izolace nakaženého testem, povinnost skončila od září. Izolace nakažených se také zkrátila ze 14 na deset dní u lidí, kteří neměli poslední tři dny příznaky.

  Otázky a odpovědi: Co čeká statisíce lidí po krachu Bohemia Energy

Na PCR test posílá nakažené s příznaky většinou praktický lékař, krajská hygiena ho může nařídit lidem, kteří byli s někým nakaženým v kontaktu. Je možné si rovněž test zaplatit bez žádanky od lékaře či z hygieny.

Od listopadu se začalo testovat také antigenními testy, které jsou sice méně přesné, ale levnější. PCR test pro samoplátce stál ještě na jaře i několik tisíc korun, v květnu pak tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) stanovil maximální cenu na 1756 korun včetně úhrady odběru. Od letošního roku stanovily pojišťovny cenu na 1109 korun pro laboratoř a 167 korun za odběr z nosohltanu.

Se vzorkem z nosohltanu pracuje i antigenní testování. Metoda ale nevyžaduje zpracování v laboratoři. Výsledky ale nemusí být podle odborníků vždy tak přesné jako u PCR testu, pozitivní výsledky u lidí bez příznaků se tak ještě laboratorně potvrzují. Za antigenní test pojišťovny platí zhruba 350 korun.

V polovině listopadu začala testovat antigenními testy lůžková zařízení sociálních služeb, zejména domovy pro seniory. Test museli pravidelně podstupovat klienti i zaměstnanci, v současné době se už testují jen zaměstnanci. Od začátku prosince se mohli nechat antigenním testem dobrovolně otestovat pedagogičtí pracovníci, od 16. prosince pak i veřejnost. Opakovat test je možné jednou za pět dní. Testují se také například sportovci z nejvyšších soutěží.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com