Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v České republice v pátek dále zrychloval. Přibylo 8782 nakažených, což je zhruba o 160 více než před týdnem. Oproti předchozímu pátku také mírně stoupl podíl nových případů nákazy na celkovém počtu testovaných na 29,81 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hospitalizovaných ubylo na 5761. Počet úmrtí lidí s covidem-19 za celou dobu epidemie v pátek překročil 18.000. Index rizika systému PES po šesti dnech stagnace dnes mírně stoupl ze 71 na 73 bodů.
Od loňského března, kdy se v zemi objevily první potvrzené případy nákazy koronavirem, zemřelo 18.058 nakažených. Denní počty úmrtí se v posledních dnech pohybují kolem 120. Případů covidu-19 bylo za celou epidemii v republice zaznamenáno 1,082.849.
V pátek bylo provedeno asi 31.000 PCR testů na koronavirus a téměř 35.000 antigenních testů. Podíl pozitivních testů v posledních dnech klesal. Ještě v pondělí dosahoval téměř 34 procent. I přes pokles byl ale v pátek se skoro 30 procenty nadále vyšší než před týdnem.
Počet lidí s covidem-19 v nemocnicích klesl podle statistik ministerstva oproti minulému pátku téměř o dvě stovky na 5761, z nichž 1088 je ve vážném stavu. Statistiky však nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají. Nemocnice v Česku jsou kvůli epidemii v současnosti přetížené. K dnešnímu ránu bylo podle ministerstva v celé republice volných jen 16 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče a u standardních lůžek s kyslíkem bylo volných jen 27 procent kapacit.
Třeba v Královéhradeckém a Karlovarském kraji je aktuálně volná jen zhruba desetina standardních lůžek s kyslíkem. V Karlovarském kraji jsou navíc i lůžka ARO a JIP pouze na šesti procentech z celkových kapacit. V Královéhradeckém kraji je jich volných 12 procent.
Nejvíce se covid-19 v posledních týdnech šíří právě na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji a na Chebsku a Sokolovsku v Karlovarském kraji. Na Trutnovsku přibylo za uplynulých sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel přes 1200 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů, a na Chebsku a Sokolovsku téměř 1100 nakažených. Okresy Cheb, Sokolov a Trutnov jsou kvůli rychlému šíření nemoci od pátku uzavřeny.
Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Podáno bylo zatím k pátečnímu večeru přes 442.000 dávek vakcín a obě potřebné dávky dosud dostalo téměř 159.000 lidí. V pátek bylo podáno asi 17.600 dávek vakcín, což je zhruba o 2000 více než předchozí pátek. Skoro 13.000 lidí dostalo v pátek druhou dávku vakcíny.
Index rizika epidemie po šesti dnech stagnace mírně stoupl
Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, po šesti dnech stagnace dnes mírně stoupl ze 71 na 73 bodů. Ukazatele pro výpočet indexu se ale výrazně nezměnily. Index je stále na úrovni čtvrtého stupně pohotovosti z pěti, zatímco v Česku platí oficiálně pátý stupeň. Například tzv. reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření epidemie, stouplo jen o několik tisícin bodu zhruba na 1,05.
Reprodukční číslo udává průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Z páteční hodnoty 1,046 stouplo na 1,052. Ze čtyř ukazatelů pro výpočet rizikového skóre PES mírně vzrostl ještě průměr počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny. Naopak zbývající dva ukazatele – čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici – mírně klesly.
Index rizika je od poloviny ledna neustále na úrovni čtvrtého stupně pohotovosti systému PES, tedy mezi 61 až 75 body ze sta. V Česku ale platí od 27. prosince opatření pro pátý stupeň pohotovosti PES a vláda mezitím některá opatření ještě zpřísnila. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na konci ledna řekl, že index PES už není pro určování opatření směrodatný. „V současné době pro to, co se bude dít dál, toto vlastní skóre není relevantní. Je nyní potřeba se zaměřit zejména na to, aby se začaly uvolňovat nemocnice,“ uvedl tehdy.