Palestinská samospráva a Liga arabských států (LAS) odsoudily otevření diplomatické úřadovny České republiky v Jeruzalémě a označily jej za porušení mezinárodního práva. Informovala o tom agentura Reuters. Česko otevřelo úřadovnu v Jeruzalémě k 1. březnu, ve čtvrtek se konala slavnostní ceremonie, které se zúčastnil premiér Andrej Babiš. České ministerstvo zahraničí dnes v reakci na palestinskou kritiku zdůraznilo, že úřadovna není novým zastupitelským úřadem. Velvyslanectví ČR nadále sídlí podobně jako zastupitelské úřady většiny zemí světa v Tel Avivu.
Vláda židovského státu pokládá Jeruzalém za své hlavní město, což ale většina zemí neuznává. Palestinci totiž východní část města považují za metropoli svého budoucího palestinského státu. Otázka Jeruzaléma je jedním z nejpalčivějších sporů desetiletí trvajícího izraelsko-palestinského konfliktu.
Palestinské ministerstvo zahraničí dnes označilo krok Prahy za „nehorázný útok na palestinský lid a jeho práva, flagrantní porušení mezinárodního práva“, které podle něj uškodí mírovému procesu.
„Rozhodnutí toho či onoho státu otevřít své zastupitelské úřady ovlivní právní status Jeruzaléma. Východní Jeruzalém je podle mezinárodního práva okupovaným územím,“ uvedl ve vyjádření generální tajemník LAS Ahmad Abúl Ghajt.
České ministerstvo zahraničí dnes zopakovalo své dřívější stanovisko, že úřadovna není novým zastupitelským úřadem. Jejím cílem je přispět k posílení partnerství mezi Českem a Izraelem a také zlepšit služby poskytované českým občanům v této zemi. „Zřízení úřadovny nemá žádný dopad na vůli ČR nadále rozvíjet politické a ekonomické vztahy s Palestinskou národní správou, včetně poskytování rozvojové a humanitární pomoci prostřednictvím našeho Styčného úřadu v Ramalláhu,“ sdělil ČTK Michal Dudáš z tiskového odboru ministerstva zahraničí.
Jeruzalémská úřadovna českého velvyslanectví v Tel Avivu se oficiálně otevřela k 1. březnu. Ve čtvrtek se jejího slavnostního otevření zúčastnil premiér Andrej Babiš spolu s izraelským ministrem zahraničí Gabim Aškenazim. V plném provozu by podle dřívějšího vyjádření ministerstva zahraničí měla být úřadovna od přelomu dubna a května. Bude sestávat z diplomata a administrativního pracovníka, její provoz zajistí česká diplomacie ze svého rozpočtu.
Větší diplomatickou vstřícnost vůči Izraeli prosazuje především český prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě volá po přesunutí velvyslanectví do Jeruzaléma. Vláda k takovému kroku dosud nepřistoupila. Své ambasády přestěhovaly do Jeruzaléma jen Spojené státy a Guatemala. Jejich rozhodnutí pokaždé vyvolalo ostrou reakci Palestinců i arabského světa.