Česko má za pondělí pod 10 tisíc případů covidu. Aspoň jednu dávku vakcíny má milion lidí

Laboratoře v pondělí prokázaly v Česku 8167 případů koronaviru, o 2500 méně než před týdnem. Od poloviny února je to podruhé, co počet ve všední den klesl pod 10 tisíc. Od začátku epidemie zemřelo přes 25 tisíc lidí, u kterých byla potvrzená nákaza koronavirem. Víc než polovina z nich zemřela letos. Posledních tisíc úmrtí přibylo za sedm dní. Alespoň jednu dávku vakcíny zatím dostal v Česku víc než milion lidí, obě dávky má 371 235 obyvatel.

Počty potvrzených případů onemocnění v Česku v posledních dvou týdnech klesají. Méně než 10 tisíc potvrzených případů covidu ve všední den přibylo v Česku naposled v pátek minulého týdne, kdy testy potvrdily 9697 nově nakažených. Předtím bylo pod 10 tisíc nových případů ve všední den až 15. února.

Covidem-19 onemocnělo od začátku epidemie v Česku téměř 1,5 milionu lidí. V posledních dnech se infekce nejvíc šíří na Jindřichohradecku, kde za poslední týden přibylo 855 nově potvrzených případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Následují okresy Mladá Boleslav a Česká Lípa, kde testy v posledních sedmi dnech odhalily 807, respektive 805 nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel.

Od začátku koronavirové epidemie loni březnu zemřelo již 25 055 lidí s prokázaným covidem, z toho 13 115 v letošním roce. V březnu zatím přibylo do statistik 4260 zemřelých, za celý únor to bylo 4078 a v lednu 4777.

Mírně nižší zátěži kvůli covidu čelí zdravotnická zařízení. V pondělí bylo v nemocnicích 8545 lidí s covidem, z toho 1953 v těžkém stavu. Oproti předchozímu pondělí, kdy bylo v nemocnicích rekordních téměř 9500 pacientů s koronavirem, to představuje pokles o více než 900 případů. Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří sice po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, nemocniční péči ale nadále potřebují.

  Vláda podle Fialy zvažuje kroky k obnově diplomatického zastoupení v Kyjevě

K úternímu ránu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví volných 12 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP), z toho pro pacienty s covidem bylo volných 133 míst. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici přes 800. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Očkování v Česku

Od konce prosince, kdy se v zemi začalo očkovat, podali zdravotníci dohromady téměř 1,38 milionu dávek, minimálně jednou dávkou bylo k pondělnímu večeru očkováno přesně 1 007 422 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Česku žije zhruba 10,7 milionu obyvatel.

Přednostně nyní dostávají vakcínu senioři, u nichž je vyšší riziko vážného průběhu nemoci a úmrtí. Očkují se také zdravotníci, záchranáři, další pracovníci kritické infrastruktury a učitelé.

I jedna dávka očkování podle odborníků prokazatelně snižuje riziko těžkého průběhu, hospitalizace a smrti. Rada vlády pro zdravotní rizika v úterý posoudí návrh prodloužit interval mezi první a druhou dávkou očkování.

V Česku se zatím používají tři vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, podávají se ve dvou dávkách. Téměř 80 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, přes 13 procent od AstraZenecy a víc než osm procent od firmy Moderna. V dubnu má dorazit očkovací látka od společnosti Johnson & Johnson, která se aplikuje jen jednou.

V pondělí zdravotníci aplikovali 33 331 dávek očkovací látky, to je zhruba o 2800 méně než ve stejný den předchozího týdne. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předpokládá, že v tomto týdnu by mohl počet očkování stoupnout na 60 až 70 tisíc denně, na víc zatím nejsou podle něj vakcíny. Dosavadní maximum podaných dávek za jeden den činí téměř 52 tisíc.

  Čeští vědci začali vyvíjet vakcínu proti nemoci covid-19. Výzkum je zatím v první fázi

Počátkem března tempo vakcinace zrychlilo, počet dávek podaných tuto neděli byl ale nejnižší od začátku března. Za zpomalením rychlosti očkování mohou být omezené dodávky vakcíny a nutnost jejich šetření pro druhé dávky.

Celkem Česko obdrželo podle nedělního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) 1 513 370 dávek vakcíny, dnes se očekává dalších 124 020 dávek od Pfizeru, ve středu 88 800 dávek od firmy Moderna a ve čtvrtek 9600 od AstraZenecy.

Česko má objednané vakcíny pro asi 11 milionů lidí. Cílem je proočkovat asi 70 procent dospělé populace, což by se mělo podle vlády stihnout do konce letošního léta.

Skóre PES

Bodové skóre epidemického systému PES pro úterý kleslo ze 68 na 64 bodů. Tak nízko bylo naposledy 11. prosince. Blíží se tak hranici čtvrtého a třetího stupně, v Česku dál platí pětka. Tak nízké bylo naposledy 11. prosince.

V pondělí se zlepšily všechny čtyři parametry, ze kterých se index počítá. Reprodukční číslo je nejnižší za posledních téměř devět týdnů.

PES měl na přelomu loňského a letošního roku hodnotu 90 bodů ze sta možných. Opět růst začal ve druhé polovině února a těsně před koncem druhého kalendářního měsíce kulminoval na 82 bodech. Od té doby má klesající tendenci.

Systém je rozdělený do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá z počtu nových případů na 100 tisíc obyvatel a 100 tisíc seniorů za poslední dva týdny a reprodukčního čísla. Na začátku letošního roku byl původní parametr podílu pozitivních mezi testy nahrazený podílem pozitivních hospitalizovaných, kteří nebyli dříve odhaleni testem.

Indexem se původně řídila opatření proti šíření koronaviru v Česku. V současnosti už ale není jeho hodnota pro určování opatření relevantní.

  Rakušan: Česko by mohlo vyslat policisty na slovensko-ukrajinskou hranici

Připravit novou podobu systému dostala minulý týden za úkol pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli pro TN.cz uvedl, že se původní systém PES nepovedl a od nového nic neočekává.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com