Zelenskyj poděkoval Pavlovi za podporu, kterou Česko Ukrajině poskytuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes poděkoval českému protějšku Petru Pavlovi za pomoc, kterou Česká republika Ukrajině v její obraně před ruskou invazí poskytuje. Pavel ujistill, že Česko bude Ukrajinu nadále podporovat. Oba státníci se sešli večer na okraj Mnichovské bezpečnostní konference.

„Jsme vděční za všechny ty balíčky pomoci. Díky, že jste s námi,“ řekl Zelenskyj Pavlovi. Ten mu odpověděl, že na českou pomoc se může Kyjev nadále spolehnout. „Naše pomoc a podpora budou pokračovat na stejné úrovni, v tom se nic nemění,“ prohlásil český prezident.

Po schůzce napsal na síti X, že Zelenskému znovu potvrdil, že Česko bude nadále podporovat Ukrajinu diplomaticky, finančně a vojensky. „Ukrajina musí vědět, že ve svém boji není sama. Agresor nesmí zvítězit kvůli naší ‚únavě z války‘,“ dodal Pavel.

Pavel informoval Zelenského, že Česko hledá spolu s Dánskem, Nizozemskem a Kanadou možnosti financování nákupu zbraní a munice ve třetích zemích. Ještě před večerní schůzkou s hlavou ukrajinského státu Pavel řekl, že Česko má možnost pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii nakoupit stovky tisíc kusů dělostřelecké munice, potřebuje k tomu ale sehnat finance. Pavel je přitom přesvědčen, že peníze nebude složité získat; Ukrajina by poté mohla munici obdržet během několika týdnů.

Na odpolední tiskové konferenci Pavel uvedl, že se Zelenským chce hovořit nejen o české pomoci Ukrajině, ale také o tom, jakou podporu země napadená Ruskem v zahraničí dostává.

V pátek Pavel v Mnichově jednal s americkou zmocněnkyní pro hospodářskou obnovu Ukrajiny Penny Pritzkerovou, se kterou se shodl, že je třeba připravit plány poválečné obnovu Ukrajiny již nyní, protože nelze čekat na konec bojů.

Prezident Pavel: ČR našla v zahraničí zdroj munice pro Ukrajinu

Česká republika našla v zemích mimo Evropskou unii zdroje stovek tisíc kusů dělostřelecké munice, kterou by mohla Ukrajině dodat v řádu týdnů, pokud s partnery v USA, Německu, ve Švédsku nebo dalších zemích zajistí financování. Dnes to v debatě na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil český prezident Petr Pavel. Později na tiskové konferenci na dotaz ČTK řekl, že při shánění peněz na nákup této munice nepředpokládá problémy.

  Je Štědrý den, lidé se scházejí u slavnostní večeře a rozbalují dárky

„Identifikovali jsme půl milionu kusů munice ráže 155 milimetrů a 300.000 kusů munice ráže 122 milimetrů,“ řekl Pavel.

Bruselský server Politico na počátku února napsal, že Česko se zajímá o munici od zbrojních firem například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice. Konkrétní země ale Pavel neupřesnil.

„Z pochopitelných důvodů to není možné. Kdyby to tak bylo, tak by to ty země na Ukrajinu doručily samy. Z politických důvodů to ale třeba nevidí jako průchozí,“ řekl český prezident. Poznamenal, že české ministerstvo obrany a české zbrojní firmy mají díky svým kontaktům velmi dobrý přehled o dostupnosti munice a techniky ve světě.

Pavel rovněž nečeká, že bude složité najít finance na nákup munice. Konkrétní sumu ale nezmínil. „Objem peněz bude závist na jednání s těmi zeměmi,“ řekl.

Prezident uvedl, že ze zkušenosti s podobnými projekty s Dánskem, Nizozemskem a Kanadou ví, že takový model nákupů funguje rychle, efektivně a spolehlivě. „Vzhledem k tomu, jaká byla na konferenci atmosféra, tak předpokládám, že by neměl být problém sehnat dostatečné finanční prostředky, abychom tuto transakci mohli dokončit,“ dodal.

Dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů jsou v zemích Severoatlantické aliance považovány za standardizovanou munici, která by měla být použitelná v kombinaci se zbraněmi jednotlivých členských zemí. Granáty ráže 122 milimetrů se používají například v sovětských houfnicích.

Pavel označil situaci na Ukrajině za složitou. „Situace na bojišti se od loňska významně změnila. Není dobrá,“ řekl. Poznamenal, že Rusko se z mnoha chyb poučilo, změnilo taktiku a převedlo hospodářství na válečnou úroveň. „Rusko se nestará o lidské zdroje a prezident Vladimir Putin pracuje na nějakém viditelném úspěchu před prezidentskými volbami,“ řekl Pavel.

Podle hlavy českého státu se proto Západ v pomoci Ukrajině musí zlepšit. „Je třeba Ukrajinu podpořit zbraněmi a municí ze všech dostupných zdrojů,“ řekl. Dodal, že tak jako je Ukrajina inovativní na bojišti, musí Západ podobně přistupovat ke zbrojním zdrojům, které je nutné hledat všude.

  Nová covidová opatření: Vláda je buď podplacená, nebo v ní sedí hlupáci

Pavel řekl, že pokud jde o množství munice a zbraní, pak Západ zřejmě Rusko nepřekoná. „Můžeme ho ale překonat technologicky a novými řešeními. Tady mají spojenci velký prostor pro uplatnění. Bavili jsme se, jaká technologická řešení můžeme Ukrajině nabídnout, ať už bezpilotní prostředky, ale také ty námořním a tak kompenzovat nedostatek množství,“ řekl.

Černochová: ČR našla zdroje munice mimo EU, konkrétní státy ale jmenovat nemůže

Země, které by mohly spolupracovat na dodávkách munice pro Ukrajinu, účast podmiňují tím, že o nich nebudou zveřejněny konkrétní údaje. Na dotaz ČTK to dnes uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„Dokud země Evropské unie nebudou schopné dostatečně navýšit své kapacity výroby dělostřelecké munice, tak navrhujeme munici pro Ukrajinu nakoupit i z jiných zemí,“ sdělila Černochová. EU loni slíbila dodat Ukrajině do března milion nábojů, ale slib může splnit nanejvýš z poloviny. Ministryně potvrdila, že Česko identifikovalo zdroje munice v zemích mimo EU a je schopné zajistit jejich dodávky na Ukrajinu, pokud by se podařilo zajistit financování.

„Mluvili jsme o tom i na summitu ministrů obrany zemí Severoatlantické aliance (NATO) tento týden. Konkrétnější ale být nemohu, protože země, které by na tomto projektu mohly spolupracovat, svou účast podmiňují tím, že o nich nebudeme zveřejňovat konkrétní údaje,“ dodala Černochová.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com