Naše tanky budou v Praze! Ruští nacionalisté se mstí za odstranění Koněva

Neznámí lidé v neděli vyvěsili na plot velvyslanectví České republiky v Moskvě nápis Stop fašismu, údajně v reakci na odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze, píší ruská média. K činu se na svém webu přihlásila strana Jiné Rusko. České ministerstvo zahraničí útok odsoudilo, ruské diplomacii poslalo protestní nótu.

Skupina osob v maskách v neděli hodila do areálu ambasády několik dýmovnic. Při incidentu nebyl nikdo zatčen.

K akci se na svém webu přihlásila nezaregistrovaná strana Jiné Rusko, jejíž stoupenci sami sebe označují za nacionální bolševiky.

Strana se hlásí k odkazu nedávno zemřelého kontroverzního politika Eduarda Limonova, jednoho z hlavních ideologů velkoruské nacionalistické levice.

Na svém webu k útoku na ambasádu strana uvádí, že šlo o odpověď českým úřadům za odstranění Koněvovy sochy, které prý bylo „součástí všeobecné strategie evropských států na přezkoumání výsledků druhé světové války“.

„Když odmítají zásluhy sovětského národa ve věci boje s nacismem, vydávají se samy české úřady na cestu schvalování nacismu,“ konstatují na svém webu. Strana Jiné Rusko na něm vyzývá ruské ministerstvo obrany k odpovídajícím diplomatickým, „a bude-li to nutné nejen diplomatickým“ krokům, které by měly „přesvědčit evropské kolegy o tom, že rusofobie v jakékoli formě nezůstane bez trestu“.

Text končí provoláním „Naše tanky budou v Praze!“ a „Rusko je všechno, vše ostatní nic“. Z přiložených fotografií je patrné, že akci provedli čtyři muži oblečení v černém a v maskách. Televize REN ve své zprávě uvedla, že policie po pachatelích akce pátrá.

K incidentu došlo i navzdory tomu, že v Moskvě platí kvůli koronavirové krizi až na výjimky zákaz vycházení, podotýká tisková mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová v oficiálním prohlášení na stránkách úřadu.

Ministerstvo zahraničí poslalo ruské diplomacii protestní nótu. Podle úřadu je Rusko povinno ambasádu chránit.

  Česko nepozastaví očkování vakcínou AstraZeneca. ‚Podezřelá šarže u nás není,‘ uvedl kontrolní ústav

„ČR odsoudila poškozování prostor diplomatické mise, které je hostitelská země povinna chránit. Záležitost budeme s ruskou stranou řešit,“ sdělil serveru iDNES.cz český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„Velvyslanectví ČR v Moskvě ruskému ministerstvu zahraničí dnes odesílá protestní nótu. Očekáváme, že ruské orgány záležitost řádně prošetří a přijmou potřebná opatření, aby se podobné incidenty v budoucnosti neopakovaly,“ dodal ministr zahraničí.

Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, odstranila radnice Prahy 6 minulý pátek. Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman. Starosta městské části Ondřej Kolář uvedl, že radnice k odstranění sochy využila nynější nouzový stav.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com