Češi zachraňují hospody před krachem. Během týdne nakoupili vouchery za sedm milionů

Do iniciativy Zachraň hospodu se zapojilo týden po ostrém spuštění dva tisíce podniků. Tři tisíce lidí přitom přispělo zakoupením voucheru v celkové hodnotě sedm milionů korun. Podpořených podniků je zatím 730. Informovali o tom organizátoři kampaně z Českého svazu pivovarů a sladoven.

Vláda zakázala vstup veřejnosti do restaurací a hospod v březnu. Od 25. května mohou být v provozu letní zahrádky u restaurací nebo bufetů s prodejem přes okénko. Vnitřní prostory restaurací a hospod nebo hotely a další ubytovací zařízení budou moci fungovat od 8. června.

„To znamená, že většina provozoven bude tři měsíce bez jakýchkoliv příjmů a řada z nich bude nucena bez další pomoci zavřít. Proto je extrémně důležité je v této době podpořit, abychom se v červnu měli vůbec kam vracet,“ uvedla výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová.

Pivovary navrhují vládě kompenzovat přímé škody pro výrobce piva i pro restaurace a odpuštění spotřební daně z čepovaného piva, které se bude muset kvůli vládním opatřením vylít.

Tržby pivovarů v Česku klesly v důsledky epidemie o 40 procent, u minipivovarů přesahuje podle svazu snížení 80 procent. Důvodem poklesu produkce je nejen zavření restaurací, ale také nižší export. V řadě evropských i světových států jsou omezení kvůli koronaviru podobná jako v Česku.

Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně se až 40 procent majitelů pivovarů rozhodne podnik zavřít, případně ho bude muset prodat. Zhoršil v tomto týdnu tak svůj březnový odhad, podle kterého byla nucena vzdát se svého podniku čtvrtina majitelů.

Šuráň uvedl, že stát sektoru nepomohl a že mnoho z výrobců piva čekalo uvolnění opatření dříve. Jde podle něj prakticky o cílenou likvidaci oboru. V Česku fungovalo před vypuknutím koronavirové krize 500 minipivovarů.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/

  PŘEHLEDNĚ: Jaké ceny nabízejí dodavatelé elektřiny a plynu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com