Tchaj-wan nechce být součástí Číny, prohlásila jeho znovuzvolená prezidentka

Tchaj-wan nemůže souhlasit s tím, aby se stal součástí Číny podle jejího modelu jedna země, dva systémy. Prohlásila to znovuzvolená tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která složila přísahu k druhému funkčnímu období. V projevu Cchaj prohlásila, že odmítá čínské nároky na svrchovanost nad ostrovní zemí, kterou Peking považuje za svou vzbouřenou provincii. Vyzvala ale k rozhovorům o tom, jak by obě strany vedle sebe mohly žít.

„Obě strany mají povinnost najít cestu, jak dlouhodobě vedle sebe žít a jak zabránit vystupňování nepřátelství a neshod,“ řekla Cchaj.

„Chci zopakovat slova mír, rovnoprávnost, demokracie a dialog. Nepřijmeme pekingskými úřady používaný princip jedné země, dvou systémů, což by snížilo význam Tchaj-wanu a podkopalo status quo na obou stranách průlivu. Za tím si pevně stojíme,“ dodala.

Čínský Úřad pro záležitosti Tchaj-wanu na projev prezidentky reagoval ubezpečením, že Peking se bude dále držet modelu „jedna země, dva systémy“ a „neposkytne Tchaj-wanu prostor pro jeho úsilí o nezávislost a separatistické aktivity“.

„Máme pevnou vůli, plnou sebedůvěru a dostatečné schopnosti potřebné k tomu, abychom ubránili suverenitu a územní integritu,“ sdělil dále úřad.

Politiku jedné země, dvou systémů používá Peking v případě někdejší britské kolonie Hongkongu, což této zvláštní správní oblasti zaručuje vysokou míru autonomie a práv. Kritici dění v Hongkongu nicméně poukazují na to, že Peking se snaží tyto výsady omezit.

Zpravodajka ČT: Cchaj možná bude ostrou rétoriku mírnit

Zpravodajka ČT ve východní Asii Barbora Šámalová připomněla, že právě vyhrocená rétorika vůči Číně pomohla prezidentce ke znovuzvolení.

„Je možné, že se bude snažit ten tón zmírňovat a bude se snažit hledat styčné plochy pro jednání s Pekingem. Peking ale svůj přístup k Tchaj-wanu nemění. Z jeho strany se změny postoje či větší vstřícnost nedají očekávat, protože Peking má tradičně mnohem lepší vztahy s politickými rivaly Cchaj Jing-wen, se stranou Kuomintang,“ dodala Šámalová.

  Počet obětí požárů se v Turecku zvýšil na osm, s ohni bojují v Řecku a Itálii

Tchaj-wan je de facto nezávislý

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Cchaj po lednovém znovuzvolení řekla, že Tchaj-wan nepotřebuje vyhlašovat nezávislost, protože už je nezávislou zemí s názvem Čínská republika, Tchaj-wan, který nestojí o to, být součástí Čínské lidové republiky.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com