Soros a tajemný muž s deštníkem. Konspirační teorie kolem protestů v USA

Za masivními protesty v USA stojí finančník George Soros, smrt Afroameričana George Floyda byla zinscenovaná, zabili ho Rusové, nepokoje vyvolávají policejní provokatéři. Situace ve Spojených státech je živnou půdou pro falešné zprávy a konspirační teorie.

Protesty jsou v online světě velmi živou událostí. Podle agentury Zignal Labs specializující se na monitoring online médií, počet článků na internetu o amerických nepokojích dalece přesahuje pozornost věnovanou protestním hnutím v Hong Kongua hnutí žlutých vest ve Franciiminulý rok.

Díky velké pozornosti se tak protesty stávají živnou půdou pro konspirační teorie a různé typy falešných zpráv, tzv. „fake news“. Na jednom videu, které koluje internetem, je např. vidět exploze budovy. Záznam ale vznikl v čínském přístavu Tchien-ťin v roce 2015, poukazuje stanice BBC.

Podle listu The New York Times jednou z nejpopulárnějších teorií je, že Floyd ve skutečnosti žije a svou smrt pouze předstíral. Podle jiné varianty této spekulace Derek Chauvin, policista, který Floyda zatýkal a klečel mu při tom na krku, je herec řízený tajnou vládní strukturou řídící americkou politiku, jenž má zájem na sesazení vůči němu nepřátelského prezidenta Donalda Trumpa.

Přesvědčení, že skryté mocné síly nechávají najaté herce přehrávat šokující incidenty, na jejichž základě mohou uskutečnit operace s velkým politickým dosahem, například vojenské údery, jsou častým tématem konspiračních teorií. Třeba organizace Bílé přilby je opakovaně kritizována, že inscenuje záběry Syřanů popálených chemickými zbraněmi, aby údajná tajná vládní struktura mohla vyvolat válku USA a dalších států s Bašárem Asadem.

Podle další populární konspirační spekulace protesty inicioval americký finančník maďarského původu George Soros. Známý filantrop údajně platí demonstranty s cílem vytvořit „rasovou válku“, která svrhne vládu prezidenta Donalda Trumpa.

Soros je v konspiračních kruzích neblaze proslulou postavou. Jeho podpora humanitárních skupin po celém světě je podle konspiračních teoretiků zástěrkou pro mnohem ďábelštější plány svržení národních vlád a odpůrců liberálního progresivismu a jejich nahrazení globalistickými loutkami Nového světového řádu.

  Individuální ultrapravicový terorismus další problém Evropy

Mezi Sorosovy odpůrce se řadí i maďarský premiér Viktor Orbán nebo bývalý starosta New Yorku a Trumpův právník a blízký spolupracovník Rudy Gulliani.

Ještě silněji podle analýzy Zignal Labs je na sociálních sítích zastoupena teorie, že protesty mají na svědomí příslušníci krajně levicového fašistického hnutí Antifa. Spekulaci zvláště posílil prezident Trump, který Antifu přímo viní z nynější vlny protestů. Trump v neděli oznámil, že USA zařadí uskupení mezi teroristické skupiny.

Twitter oznámil, že skupina prosazující bílou nadřazenost Identity Evropa spravovala falešný účet zdánlivě náležející pod Antifu. V příspěvcích pod jménem levicového hnutí vyzývala k násilí v bělošských předměstích. Jeden z nich sdílel i Trumpův syn, Donald Trump Jr.

Na Twitteru se též objevil falešný manuál s příkazy, jak neustále udržovat protesty v chodu. Manuál údajně napsali Demokraté. Server Snopes však zjistil, že manuál pochází ve skutečnosti s roku 2015, kdy probíhaly protesty v Baltimorukvůli smrti černošského mladíka. I v té době se jednalo o hoax.

Tajmený muž s deštníkem a Rusové

Konspirační teorie se ale šíří i z řad příznivců levice a demokratické strany. Objevují se videa, která mají dokládat cílené zapojení ideologicky nepřátelských skupin, jakou je policie, armáda či zastánci nadřazenosti bílé rasy.

Levicoví uživatelé sociálních sítí na své účty dávají videa současného policejního násilí proti černošským aktivistům, v řadě případů se ale jedná o záznamy z dřívějších dob. Odborníci varují, že počet takovýchto zavádějících videí bude pravděpodobně stoupat v souvislosti s Trumpovým nařízením mobilizace vojenských zdrojů k potlačení protestů.

I takové konspirační teorie zaznívají dokonce na politické úrovni. Minnesotský generální prokurátor Keith Ellison sdílel video tajemného muže s deštníkem s nápisem „podezřelý muž rozbijí okno a začíná nepokoje v Minneapolis“. „Tento muž nevypadá jako jakýkoliv jiný protestující za lidská práva, kterého jsem kdy viděl. Vypadá jako provokatér,“ napsal Elison, který poprosil občany, aby neznámého jedince identifikovali.

  Zlodějská země. EU pozastavuje zjednodušený vízový režim s Ruskou federací.

Prokurátor tím rozjel spekulace, že muž s plynovou maskou a deštníkem je agent provokáter poslaný vládou vyvolávat protesty, případně bílý neonacista, jehož cílem je vrhnout špatné světlo na černošskou komunitu.

Podle guvernéra Minnesoty Tima Walze je 80 procent účastníků protestů ve městě Minnesota odjinud. Naznačil, že do nepokojů jsou zapojeni zastánci bílé nadřazenosti a drogové kartely, které organizují „pokus destabilizovat občanskou společnost“, cituje ho server Forbes.

Konspirační teorie mají i mezinárodní přesah. Jako v případě koronavirové krize či prezidentských voleb v USA v roce 2016, i nyní je Rusko obviňováno, že se pokouší sociální rozdělení v USA prohlubovat falešnými účty na sociálních sítí. Koluje dokonce teorie, že právě Rusové nějakým způsobem zabili Floyda, aby vyvolali rasové nepokoje.

Šéfredaktor čínských provládních novin Global Times naznačil, že značný vliv na protesty v USA mají demonstranti za nezávislost v Hong Kongu. „Zlovolní HK demonstranti jsou zcela zřejmě strůjci násilných protestů napříč USA,“ napsal bez bližšího upřesnění, jakým způsobem přesně hongkongští protestující mají na svědomí protesty v USA.

Trest za fake news

Propaganda uměle vytvářených událostí může jejich příznivce ale přijít draho. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil v USA nyní asi nejznámější konspirační teoretik Alex Jones, který musel zaplatit soudní poplatky ve výši 10 tisíc dolarů.

Jones tvrdil, že masakr na Sandy Hook Elementary School z roku 2012, při němž zemřelo 26 lidí, z toho 20 malých dětí, byl „hoax“ s nastrčenými herci. Rodiny obětí jej ale zažalovaly.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-floyd-protesty-soros-minnesota-trump-antifa.A200602_160704_zahranicni_jhr#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com